Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Janota chce úsporný balíček č. 2

Česko

PRAHA Ministr financí Eduard Janota přijde na jaře s takzvaným druhým úsporným balíčkem, který mu umožní připravit rozpočet na rok 2011 s přijatelným schodkem.

Ministr soudí, že je nutné snížit například povinné sociální výdaje státu a příspěvek na stavební spoření. Otevřít by se měla také debata o větší progresi zdanění. Janota to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Další konkrétní opatření však odmítl vyjmenovat s poukazem na to, že nemůže vyloučit vůbec nic. Debatovat se prý bude muset o všem. Podle něj se nový balík úsporných opatření neobejde bez rozsáhlé změny zákonů.

„Za dané konstelace zákonů v oblasti daní a výdajů se těžko bude moci škrtat,“ uvedl Janota. Ministr se domnívá, že při současných povinných výdajích státu bude nemožné snížit v příštích letech deficit rozpočtu pod 5,5 procenta hrubého domácího produktu.

S Janotou souhlasí bývalý ministr financí a zakladatel strany TOP 09 Miroslav Kalousek. „Je třeba, aby bylo do pěti let teoreticky možné sestavit vyrovnaný rozpočet,“ uvedl. Podle něj je tento cíl dnes nesplnitelný i při růstu HDP o čtyři procenta.

Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by měl Janota svému nástupci v úřadu připravit několik variant, ze kterých si následně vybere strana, která zvítězí ve volbách. „Před volbami musí strany představit své programy,“ uvedl Sobotka. Vítězná strana se pak podle Sobotky postaví k Janotovým návrhům dle svého programu. ČSSD navrhuje především zvýšení daní lidem s nadprůměrnými příjmy. TOP 09 chce naopak především šetřit ve výdajích.

Pokračování na straně 15

Janota přijde na jaře s balíčkem číslo dvě

Dokončení ze strany 1

Janota se také včera v České televizi ohradil proti slovnímu spojení „Janotův balíček“. Podle svých slov jen připravil kompromis tak, aby návrh rozpočtových změn prošel Poslaneckou sněmovnou.

Ministra se zastal i Kalousek, který uvedl, že balíček podle představ Eduarda Janoty by vypadal jinak. Se stínovým ministrem financí za ČSSD Bohuslavem Sobotkou se však shodli, že Janotovy návrhy byly přijatelným kompromisem, který umožní schválit rozpočet s nižším než původně projektovaným schodkem.

Mnoho peněz do státní kasy nepřinese ani prodej Českých aerolinií, pokud k němu dá vláda vůbec souhlas. Za ČSA totiž minulý týden nabídl poslední uchazeč konsorcium Unimex Travel Service zhruba jednu miliardu korun.

Původně se přitom očekávalo, že by firma mohla do rozpočtu přinést dvě až tři miliardy korun. ČSA se však v pololetí dostaly do téměř dvoumiliardové ztráty a to mohlo nabídku snížit.

Janota včera nechtěl nabídnutou cenu ani své představy o ní nijak komentovat. „Já o tom teď nechci mluvit, protože jsem součástí celého procesu, takže ode mě by to bylo velmi nefér,“ uvedl Janota. Právě on bude dávat vládě ještě v říjnu doporučení, zda nabídku přijmout, či ne. Ještě předtím však chce o případném prodeji aerolinek diskutovat také se členy nedávno obměněné dozorčí rady a s poradenskou firmou Deloitte.

Janotovi předchůdci na postu ministra financí však byli sdílnější. Kalousek ani Sobotka by k prodeji ČSA za jednu miliardu souhlas nedali. „Ten tendr se nepovedl a nabídka je velmi nízká,“ uvedl Sobotka. Podle něj by vláda měla především rozhodnout o restrukturalizaci firmy. Podle Kalouska by zase vláda měla pečlivě zhodnotit výhody a nevýhody obou variant, tedy prodeje, nebo ponechání společnosti v rukou státu.

„V pozadí se šklebí varianta třetí, že to bude prodávat konkurzní správce,“ řekl Kalousek. Ani ten by ale aerolinky neprodal. Další držení leteckého dopravce v rukou státu však podmiňuje existencí realistického plánu na záchranu ztrátové společnosti.

***

Nové škrty

Janotovy návrhy

na utažení opasků

snížit povinné sociální výdaje

státu

snížit příspěvek na stavební

spoření

otevřít debatu o větší progresi

zdanění

Autor: