Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Člověk v tísni odmítl peníze od Nohavici. Zpěvák chtěl udělat charitativní koncert pro Ukrajinu

Jarek Nohavica se vrátí na pódium, kde před čtyřiceti lety odehrál první koncert. foto: Jan Pešek, MF DNES

Zatímco v Polsku koncerty Jaromíra Nohavici ruší, v Ostravě se ten nejbližší uskuteční. Písničkář zahraje v pátek 25. března v Domě kultury Poklad v Ostravě - Porubě v rámci svého jarního turné. Výtěžek z koncertu chtěli pořadatelé poslat na konto pomoci uprchlíkům. Člověk v tísni ale peníze s odkazem na zpěvákova dřívější vyjádření odmítl.
  21:08

Nohavicovo turné se mělo konat i v Polsku, ale pořadatelé se rozhodli koncerty zrušit, a to vzhledem k současné situaci na Ukrajině a dřívějšímu písničkářovu ocenění z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina

Ostrava se rozhodla jinak. „V návaznosti na reakce jiných pořadatelů jsme také přemýšleli nad zrušením koncertu v Pokladu, nakonec se však vedení rozhodlo, že se koncert uskuteční. Na základě toho jsme se dohodli s Jarkem na benefici pro Ukrajinu,“ uvedla Tereza Zgabajová z Pokladu.

Celý výtěžek z koncertu chtěli organizátoři poslat na konto Člověk v tísni – SOS Ukrajina, číslo účtu 93209320/0300 (podrobnosti o koncertu zde). Charitativní organizace ale peníze odmítla. 

„Myslíme si, že je těžko obhajitelné, aby písničkáři přijímali medaile od autoritářů, kteří nechávají zavírat a zabíjet oponenty a rozpoutávají války, aby pak posílali jejich obětem peníze. S něčím takovým nechceme spojovat dobré jméno Člověka v tísni,“ uvedli ve zprávě na twitteru zástupci organizace.

První koncert začal Okudžavou

Koncert v Pokladu byl naplánován symbolicky tak, aby připomenul Nohavicovy začátky. Vystoupení se jmenuje příznačně: Tady to před čtyřiceti lety začalo.

Písničkář se totiž vrátí na místo, kde před čtyřiceti lety ještě v dobách tuhého socialismu prvně zahrál před publikem. Současný repertoár bude vzpomínkou na zpěvákovy začátky, nevyhne se ovšem ani současnosti.

 „V sále, kde jsem před čtyřiceti lety poprvé veřejně vystoupil, chci teď zahrát průřez vším, co jsem za tu dobu zpíval a hrál. Od písně Bulata Okudžavy A líto mi je, kterou jsem svůj tehdejší koncert začínal, až po úplně novou píseň, kterou jsem dopsal včera v noci a která je o časech dnešních,“ říká Jarek Nohavica.

Předání vyznamenání z rukou Vladimira Putina v roce 2018

4. listopadu 2018

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!