Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Jarní klubové prázdniny

Česko

HUDEBNÍ DIÁŘ

Markéta Irglová už je zase zpátky ve Státech na turné s Glenem Hansardem, a aby toho nebylo málo, není tento týden ani žádný (pořádný) koncert. Jako by s Markétou odjel všechen klubový život!

Tedy ne tak docela. Dneska večer vystoupí zpěvačka Rihanna, což bude ale víc módní přehlídka než koncert. Dobrá zpráva rozhodně je, že „hodné holce Rihanně stačí v šatně borůvkové svíčky“. Píše se to na internetu, takže to bude pravda. A vlastně! Ještě v pátek vystoupí v pražském klubu Skutečnost Jessie Evansová. Původně Američanka, dnes žijící v Berlíně, hraje s bubeníkem Toby Dammitem, který zase hrával s Iggy Popem i Swans. Ona sama dřív zpívala a hrála na saxofon v Subtonix, The Vanishing, Autonervous a Glass Candy (typické slavné kapely, které nikdo nezná). Není ta Jessie skoro tak šikovná jako Markéta Irglová...?

Nedostatek klubových koncertů je zřejmě pozůstatek z minulého týdne, kdy jich bylo spousta. A jeden z nich se rozhodně zapíše do paměti mnoha jeho návštěvníků jako letošní (zatím) nejlepší. Nebyla to Markéta Irglová, nýbrž americká metalová pětice Dillinger Escape Plan. Vystoupili v neděli 9. března v pražském Rock Café, a jestli ještě někdo do této chvíle váhal s uzavřením klubu kvůli hlasitosti, asi už neváhá. A klub Rock Café snad může aspoň říct, že už zažil všechno.

Ve čtvrtek se konal koncert podobného ražení v malém pražském klubu Kain. Jedna kapela se jmenovala War from a Harlots Mouth, druhá Burning Skies a ve srovnání s nedělními Dillinger Escape Plan (a nešlo tomu srovnání nepodlehnout!) působili jako... metalovější verze Falling Slowly. Špatně načasováno!

Ještě mezi tím se Českou republikou dvakrát mihla formace Gallon Drunk, poprvé na pražské Sedmičce, den nato na brněnské Flédě. Jejich zpěvák James Johnston je od roku 2001 členem The Bad Seeds Nicka Cavea, ale mnohem blíž mají pánové ke Glenu Hans... pardon, Tomu Waitsovi, i když takovou nepříliš typickou cestou. Očití svědkové obou koncertů neměli žádných výhrad.

Týden relativního koncertního klidu je něco jako jarní prázdniny. Ty další v nedohlednu, letní se totiž kvůli festivalům nepočítají. A je fajn, že se nemusí za každou cenu psát o Markétě Irglové.

O autorovi| Jana Kačurová, redaktorka LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!