Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jarolím měl možná Šmícu rád, ale málo

Česko

Nikoli chatrné zdraví, ale nepřízeň trenéra Karla Jarolíma je pravou příčinou nečekaného odchodu fotbalisty Vladimíra Šmicra ze Slavie. Tvrdí to Ladislav Vízek (54), bývalý reprezentant a Šmicrův tchán. „Šmíca už byl dávno zdravý, ale Karel ho stavěl na pár minut. To Šmícu rozladilo a skončil,“ říká Vízek.

* LN Vladimír Šmicer po středečním zápase s Plzní předložil verzi o zdravotních potížích. Vy máte jinou?

Samozřejmě fyzicky není stoprocentní, vždyť má operovaná kolena, ale už od zápasu se Spartou byl v pořádku. V poslední době mi několikrát řekl: „Jsem dobrej, už nastoupím!“ Těšil se, ale nenastoupil. Nebo jen na pár minut v závěru. V pondělí proti Plzni byl nepochopitelně na hrotu, kde na něj létaly vysoké dlouhé balony mezi stopery, a Karel ho o poločase vystřídal. Šmíca měl pocit, že není horší než ti, které stavěl Karel. Po zápasech se vracel zklamaný, cítil, že na to má. Ale je takový, neumí být nepříjemný, tak to řekl takhle.

* LN Že umí, to potvrdil i v závěrečných minutách zápasu s Valencií...

Byl naštvaný, tak chtěl dokázat, že fotbal umí. Karel mu měl najít místo, Šmíca by určitě nebyl horší než Grajciar nebo Vasiljevič. Aproti Plzni mohl Karel o půli vysypat čtyři jiné a Šmícu posunout do zálohy, aby dal balon na zem a něco se hrálo, hrot byl nesmysl. To byla poslední kapka, Šmícu to rozladilo a skončil.

* LN Už jste s ním po utkání hovořil?

Hned po zápase šel se mnou asi po půlroce na pivo, seděl tam jako uzlíček neštěstí. Trenér přece musel vědět o jeho schopnostech. Jenže ho pořád odsouval. Karel je pod tlakem, mužstvo udělal, ale pak ho zničil. Má jenom bič, chtělo by to trošku cukru.

* LN Dříve jste se trenéra Jarolíma zastával, ale tím, co nyní říkáte, mu asi nepomůžete. Nebo to cítíte jinak?

Ne že by to myslel špatně. Věděl, že mužstvo doklopýtalo ke druhému titulu, tak začal budovat nové, ale dost nešťastně. Místo dvou tří posil jich nakoupil jedenáct, to je síla. Vyhodil Brabce, nesnesl se s Markem Jarolímem, uvrtal se do sebe. Kluci se ho bojí a bál se i Šmíca. Dokonce se mnou nechtěl jít na golf, co kdyby se to prý dozvěděl trenér! Jenže ten ho přestal stavět do základu, a když si Karel něco vezme do hlavy... To samé je s Toleským, že je prý špatný na tréninku. On má svoje tréninkové typy, ale co v zápase? Žádná sláva. Kdežto Toleski je hráč!

* LN S trenérem Jarolímem se znáte dlouho. Nemáte obavy, že si jej nyní proti sobě popudíte?

To snad ne. Nebo že by se mnou přestal chodit na tenis? (smích)

* LN Nemáte pocit, že by si Šmicer, ikona Slavie a srdcař, zasloužil důstojnější rozloučení s klubem?

To mě mrzí taky, ta smutná koncovka. Nepovedlo se to. Právě proto, že Karel není psycholog. Už se prý nechal slyšet, že říkám nesmysly, protože měl Šmícu rád. To možná ano. Jenže ho neměl rád natolik, aby si z něho udělal prodlouženou ruku do kabiny. Měl ho umět využít, ale neudělal to.

* LN Šmicer je od úterka manažerem reprezentace. Dá se očekávat jiný než pozitivní přínos?

Myslím, že ne. Má přirozenou autoritu, je oblíbený. Těší se a až se vrátí z Emirátů, na všechno nepříjemné zapomene. Šmíca v nároďáku trošku narušil sparťanskou hegemonii. Trojice Hašek, Bílek, Stejskal bude mít oponenturu ze Slavie.

* LN Dlouho jste se těšil, že až Šmicer skončí s velkým fotbalem, posílí „vaše“ Dolní Chabry v I. A třídě. Dočkal jste se konečně?

To si pište! Jsme poslední, ale se Šmícou, který možná ještě přemluví Radka Bejbla, to bude jiné kafe. Přimluvím se, aby trenér stavěl Šmícu do základu... (úsměv)

***

Hlas Jarolíma Na Láďu Vízka se mi nechce reagovat „Kdyby něco podobného řekl Šmíca, asi bych důvod měl, ale na slova Ládi Vízka se mi reagovat nechce. Ještě v létě jsem podle něho byl nejlepší a chtěl mě k nároďáku.“ „Proti Plzni Šmíca neměl být klasický hrot, měl se zapojovat do kombinace. Střídal jsem jej, protože nám chyběl větší počet hráčů před brankou. A že hrál málo, to bylo o celkové kondici po jeho problémech. Je mi líto, že jeho rozloučení proběhlo takhle.“

Hlas Šmicra „Co jsem řekl v pondělí po utkání v mixzóně, za tím si stojím. A jestli Láďa něco říká zprostředkovaně, to komentovat nehodlám. Nestalo se to poprvé, zjevně mu to dělá dobře, ale mně to dobře nedělá,“ řekl Šmicer serveru iDnes.cz.

Autor: