Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jděte si někam rozpárat břicho, poradil VV poslanec ČSSD

Česko

  22:59
PRAHA - Poslanci všech tří koaličních stran podrželi vládu Petra Nečase (ODS). Nedůvěru jí vyslovila jen opozice a tři odpadlíci z Věcí veřejných. Debata při mimořádné schůzi trvala zhruba sedm hodin, převládala kritika opozičních poslanců. Přinášíme výběr některých úterních výroků.

Mimořádná schůze poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě - zleva David Rath, Lubomír Zaorálek, Petr Nečas a Alexandr Vondra foto:  František Vlček, Lidové noviny

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: "Sociální demokracie zastává ten názor, že tímto hlasováním (o nedůvěře) nelze v Poslanecké sněmovně příliš plýtvat. Mělo by se hlasovat pouze tehdy, pokud pro to existují vážné, nevyvratitelné důvody. My jsme přesvědčeni jako sociální demokraté, že tato chvíle beze vší pochybnosti nastala právě teď."

Čtěte více

"Veřejnost je pobouřena, veřejnost je znechucena, veřejnost je otrávena tím, co zde vláda za devět měsíců předvedla."

Předseda vlády a ODS Petr Nečas: "Jaký význam tedy má toto hlasování a jaký význam má podržet důvěru k této vládě? Ano, zaznělo to tady mnohokrát a zazní to dnes znovu - tato vláda má smysl pouze tehdy, jestliže prosadí základní a hluboké strukturální reformy, především na výdajové straně státního rozpočtu."

Mimořádná schůze poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě - Petr Tluchoř a Petr Nečas

"Tato vláda nikdy, nikdy nebude pouhou vládou údržbářů, která sedí ve svých úřadech a administruje. To je příliš nízká ambice na to, aby tato vláda zůstala nadále u moci."

David Rath (ČSSD): Vždyť vy jste jako premiér velmi slabý premiér, a to se projevuje mimochodem i tím, že jste dokořán otevřel dveře něčemu, co je v české, ale i světové politice naprosto nevídané. Vy jste otevřel dveře bezpečnostní agentuře převlečené za politickou stranu, která svým faktickým šéfem připravila plán, o kterém vy dobře víte a věděl jste o něm i v minulosti, jakým způsobem infiltruje a různými zvláštními technikami, tedy špiclováním a zastrašováním, bude postupně jako rakovina prorůstat celou naší politickou sférou."

Pobavení poslanci ČSSD ve sněmovně: zleva Jeroným Tejc, Bohuslav Sobotka a Michal Hašek.

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: "Žijeme v zemi, kde bývalý ministr financí, současný předseda sociální demokracie, měl tu pravomoc a také té pravomoci využil, aby odpustil daňovou povinnost v objemu 25 milionů korun spřátelenému hoteliérovi bez jakýchkoliv právních důvodů."

Místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek: "Rozumíte, vy poslanci nejste žádní chudáci, aby se mezi vámi roznášely příspěvky 50-, 170-, 500tisícové, abyste přežili do dalšího měsíce! Takoví chudáci snad ještě poslanci nejsou ani po posledním snížení platu."

Mimořádná schůze poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě - Marek Benda a Petr Nečas

"A nejde o obálku, tady jde přece o jakousi důstojnost a sebevědomí. Přece když jste v politice, tak nejste chudáci! Nebo jste takové ovce? Nebo jste skutečně takové stádo? Že se scházíte v bytě pana Bárty a tam posloucháte, co budete dělat, co si budete zítra myslet?"

Předseda KSČM Vojtěch Filip: "Výměna ministrů, promiňte mi, to je trochu výsměch občanům ČR! Jestliže kdysi platilo, že má ten nebo onen výhodu a ten nebo onen nemá šanci, dnes platí, že nikdo nemá šanci. Šanci mají jenom ti, kteří se v jakési K9, K12 uzavřeli sami do sebe a začali si rozdávat karty mezi sebou, aby rozhodli o podnikatelském záměru jménem Česká republika."

Předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake: "Já se zde chci v první řadě důrazně ohradit proti neustálému propojování Věcí veřejných s firmou ABL. Je to obrovská urážka nejenom všem členům, komunálním politikům za Věci veřejné, ale i všem poslancům."

Poslanec a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek: "Pan Bárta, jehož už nelze politicky očistit, ani kdyby se týden koupal v bazénu Sava, se patrně domnívá, že na jednu ostudu se může zapomenout jen tehdy, pokud ji z médií vytlačí jiná, ještě větší. No nevím, představu, že šestadvacetiletá mladá žena organizuje vnitrostranický převrat, může spolknout jen velký naiva."

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Poslanec Jiří Koskuba (ČSSD) k poslancům VV: "Já bych vám byl velice vděčen, kdybyste teď vzali hedvábný papír, napsali štětcem báseň, oblékli se do bílého kimona a šli si někam rozpárat břicho. Tato zem by tento samurajský počin určitě ocenila."

Poslanec Jiří Koskuba (ČSSD): "Kdyby pan ministr Kalousek žil v době Ludvíka XIV., tak by nosil červený hábit a hodnost kardinála. To je prostě jeho styl."

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09): "Když jste hovořil o tom, že v dobách pozdní renesance francouzského feudalismu bych měl nosit kardinálský šat, zmínil jste Ludvíka XIV. Mám velkou prosbu, jestli byste tu číslovku nesnížil. Kardinál Mazarin byla velká osobnost, přesto mým velkým politickým vzorem byl přece jenom Armand Jean du Plessis, vévoda z Richelieu."

Poslanec Josef Novotný (VV): "A na závěr ještě jednu repliku. Jsem strašně rád, že pan ministr Kalousek si všímá mého starého a unaveného obličeje. On mě asi oplácí to, že já si všímám jeho mladistvých a hbitých prstů."

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!