Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je jí deset let a dobývá svět

Česko

Americká školačka zpívá jako operní diva. Jako nejmladší interpretka v historii vystoupí v Carnegie Hall

LOS ANGELES / PRAHA Když blonďatá, modrooká dívka v růžových šatech vstupovala na pódium v soutěži Amerika má talent, jen málokdo by asi uhodl, co za chvíli uslyší. Jacqueline „Jackie“ Evanchoová svým přednesem árie „O Mio Babbino Caro“ z opery Giacoma Pucciniho Gianni Schicchi ohromila porotu i diváky v sále, kteří ji pak dlouho tleskali vestoje.

Jeden z porotců ji přirovnal k Susan Boylové. Tehdy nezaměstnaná Skotka se proslavila v britské obdobě talentové soutěže v loňském roce. Když vstoupila na pódium, lidé i porotci se jí posmívali. Očekávali, že se před nimi ztrapní. Pak začala zpívat a písní I Dreamed a Dream z muzikálu Bídníci dojala mnohé až k slzám. Následně se o ni začali zajímat novináři a z Boylové je dnes hvězda. Světová média teď Jackie srovnávají právě s touto skotskou zpěvačkou.

Jackie pochází z Pittsburghu. A ačkoliv ji svět objevil teprve teď, v USA už je poměrně známá. Zpívat začala před dvěma lety, kdy viděla muzikál Andrewa Lloyda Webbera Fantom opery. Hraje na klavír a na housle a má vlastního učitele zpěvu.

Loni v listopadu vydala album Prelude to Dream, skutečnou slávu ji však přineslo až účinkování v talentové show. Tam se Jackie dostala díky speciálnímu dílu pořadu, kdy postupující vybrali diváci na YouTube.

V prosinci vystoupí na vánočním koncertu v newyorské Carnegie Hall. Stane se nejmladší interpretkou v historii, která si na slavné scéně zazpívá. Jackie svým výkonem ohromila porotce, kteří po jejím vystoupení nešetřili komplimenty. „To bylo nejúchvatnější vystoupení, jaké jsem v Amerika má talent viděl,“ řekl Piers Morgan. A dodal, že kdyby ji neviděl na vlastní oči, tak by si myslel, že zpívá žena třikrát starší než ona. „Zítra se vzbudíme a Amerika bude šílet po malém děvčeti, které zpívá jako anděl,“ uvedl. Dívka bez problémů postoupila do semifinále.

Byl to podvod?

Krátce po jejím vystoupení se sice objevily kritické hlasy, že dívka zpívala z playbacku, nebo za ni dokonce zpíval někdo jiný, protože její rty se při zpěvu „netrefovaly“ do slov, ale producenti soutěže tyto zvěsti okamžitě popřeli. Sama Jackie po svém výkonu řekla, že se jí chce plakat štěstím. Záznam z jejího vystoupení v pořadu patřil na YouTube k těm nejsledovanějším. Vidělo ho přes pět milionů lidí. „Její fenomenální hlas je skutečné požehnání,“ míní Tim Jones, skladatel a dirigent, který Jackie připravuje na vystoupení v Carnegie Hall. Minulý týden se konalo semifinálové kolo soutěže. Jackie v něm tentokrát zazpívala slavnou píseň britské zpěvačky Sarah Brightmanové a italského tenoristy Andrey Bocelliho „Time to Say Goodbye“ a postoupila mezi desítku nejlepších. Pokud vyhraje, odnese si milion dolarů.

***

lidovky.cz

Zpravodajský server Lidových novin

Desetiletá operní diva

Videa se zpívající Jackie si prohlédněte na www.lidovky.cz/lidé

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!