Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Je k čištění zubů pasta nezbytná?

Česko

PORAĎTE SI NAVZÁJEM

Sedmiletý syn si odmítá čistit zuby zubní pastou. Chci se zeptat, zda čištění zubů pouze pomocí kartáčku bez pasty není zbytečné a zda samotný kartáček nemůže naopak zuby poškodit, nebo zda pasta při čištění zubů nehraje až tak velkou roli.

VAŠE ODPOVĚDI

Záleží také na tom, jak to své dítě živíte. Při rozumné stravě bez cukru stačí dát na kartáček trošku mořské soli. Nepřehnat, pár zrnek.

Lady

Pokud je mu pasta protivná, stačí kvalitní vyčištění mokrým kartáčkem. Poradila bych se každopádně o alternativách se zubařem.

Jitka

Má-li syn dostatek slin, není nutno zuby čistit.

Mapr

Měkký zubní kartáček celkem spolehlivě odstraní zubní plak, ve věku sedmi let se jedná spíš o získání návyku. Výběr zubní pasty v jeho věku není důležitý. Anubis

Čistěte si zuby společně se synem, uvidíte, že vás bude napodobovat. Existují různé zubní pasty pro děti, myslím, že mu časem některá z nich zachutná. dvojnásobná matka Pokud pastu bude syn nadále odmítat, můžete zkusit po důkladném čištění některou ústní vodu s obsahem fluoridu. dentista

Řešení je jednoduché: nečistíš si zuby, nebudou žádné sladkosti. Ačkoli o vašem synovi nic nevím, troufám si poradit - omezte sladké tak jako tak a dítě urychleně odveďte k zubaři.

Jan

Mamince bych poradila nějak motivovat, slíbit přiměřenou odměnu, když si bude celý týden pěkně čistit zuby, půjdete do zoo apod.

Efka

NÁZOR ODBORNÍKA

„Děti se nemají nutit, zuby se mohou čistit i bez pasty. Nicméně zubní pastou se chrup nejenom lépe čistí, ale pasta obsahuje i fluorid, který snižuje kazivost zubů. Pasty pro děti mají množství fluoridu rozdílné dle věku dítěte. Ty pro malé děti ho obsahují pouze malé množství a s věkem dítěte se obsah fluoridu zvyšuje. Proto je nutno vybírat pastu přiměřenou věku dítěte. Pokud dítě odmítá používat pastu, může dětský nebo zubní lékař předepsat tablety s fluoridem sodným. Množství fluoridových tablet se musí přizpůsobit věku dítěte. Nejlepší je nechat je rozpustit v ústech večer před spaním. Pozor ale na nadměrné podávání tablet - může vytvořit fluorózu, tedy poškození zubní skloviny u stálých zubů,“ říká zubní lékař Ladislav Česnek.

PŘÍŠTÍ OTÁZKA Co lze dělat s předčasným šedivěním vlasů u 16letého chlapce? Své dotazy ohledně zdraví dětí posílejte na barbora. minksova@lidovky.cz. Na otázky odpovídá praktická dětská lékařka Hana Cabrnochová, která je odbornicí zvláště v oblasti očkování, a další odborníci. Od úterý do pátku se prostřednictvím internetové poradny můžete svěřit se svými zkušenostmi a názory.

lidovky.cz Více informací naleznete na www.lidovky.cz/poradny

O autorovi| Poradnu připravila Barbora Minksová