Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Je na tom jako vila, kterou si vymohl

Česko

BRNO Šéf brněnských památkářů Petr Kroupa požádal o převod vládní vily. A možná i to bylo jedním z důvodů, proč dnes nesmí používat titul ředitel. Už rok a půl čeká na výsledek zřejmě nejdelšího výběrového řízení, jaké naše památková péče pamatuje.

Kroupův sen byl vytvořit ve vile centrum moderní architektury. A vláda na podzim 2007 souhlasila. Shodou okolností ve stejném čase ale kromě vládního usnesení dostal i odvolací dokument. Tehdejší generální ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie ho sesadil. Oficiálně proto, že se jihomoravské pracoviště, které Kroupa vedl, dělilo mezi nová pracoviště v Brně a v Telči. Pro obě chtěl Jerie vybrat ředitele v konkurzu. V Telči ho vybral, v Brně až do konce svého funkčního období loni v prosinci ne. Kroupa je řízením pracoviště stále jen pověřený, byť ho podle neoficiálních informací výběrová komise doporučila.

Nová generální ředitelka památkářů Naděžda Goryczková LN sdělila, že výběrové řízení hodlá co nejdříve „obnovit“ včetně kontaktování uchazečů. Důvod stavu si neumí vysvětlit. „Omluva účastníkům řízení je v tomto směru namístě,“ komentovala fakt, že nikdo z těch, kdo se tehdy konkurzu účastnili, dodnes nedostal oficiální vyjádření, jak se věci mají.

Možná se tedy Kroupa dočká. Vily i rozhodnutí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: