Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Je ředitelem. Po roce a půl

Česko

BRNO Do výběrového řízení na svoji vlastní funkci se přihlásil na podzim 2007. Včera, po přibližně roce a půl, se Petr Kroupa dozvěděl, že smí znovu začít používat vizitky s titulem ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.

Důvod, proč se konkurs tak dlouho táhl, nechce nikdo vysvětlit.

Sám Kroupa, který byl po celou dobu pouze pověřen řízením památkářů, se k tomu už nechce vracet.

„Nová generální ředitelka Naděžda Goryczková mi potvrdila, že mne na základě doporučení výběrové komise k 1. dubnu jmenuje,“ potvrdil včera LN Kroupa.

Délku výběrového řízení kritizoval i ministr kultury Václav Jehlička, který ale nezasáhl. Až na konci loňského roku odvolal generálního ředitele památkářů Pavla Jerieho a na jeho místo jmenoval Goryczkovou. Právě Jerie byl tím, kdo v říjnu 2007 poslal Kroupovi odvolání s platností k 1. lednu 2008 a poté opakovaně prodlužoval výběrové řízení. Nejprve jako důvod uváděl nemoc výběrové komise, posléze chystané strukturální změny v ústavu, následně to, že je třeba výběrové řízení aktualizovat. Podle neoficiálních informací totiž komise znovu na místo doporučila Kroupu, který nepatřil mezi Jerieho oblíbence. Generální ředitel Kroupu opakovaně kritizoval a přinutil ho dokonce odvolat jeho ekonomického náměstka.

Oficiálním důvodem odvolání bylo rozdělení brněnského pracoviště ústavu na dvě nová - jedno v Brně, druhé v Telči. Společně s Kroupou skončila i jeho pardubická kolegyně Iva Lánská. Oba odvolaní nastoupili v lednu 2006 ve výběrovém řízení vyhlášeném poté, co tehdejší ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) hromadně odvolal vedení památkového ústavu. Byli posledními „novými“ řediteli z tohoto výběrového řízení, zbývajících pět už odešlo dříve.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...