Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Je to v pohodě, tvrdí Američané

Česko

Akrobaté v olympijském dějišti už trénovali. Sjezdaři se pro změnu bojí sněhu

VANCOUVER Středisko v Cypress Mountain prošlo hlavním zatěžkávacím testem před olympijskými hrami, které začnou ve Vancouveru v pátek. V dějišti soutěží akrobatických lyžařů a snowboardistů, které trpí nedostatkem sněhu, absolvovali závodníci první tréninky.

Z nového sněhu, který má napadat v pátek, mají naopak starosti organizátoři ve Whistleru, kde je v sobotu na programu mužský sjezd.

V Cypress Mountain kvůli teplému počasí panovaly nejhorší sněhové podmínky z olympijských sportovišť. Kvůli tomu se do jiných lokalit přesunuli i čeští skikrosaři a snowboardcrossaři.

„Je to absolutně v pohodě, jako kdyby nebyly žádné problémy,“ uvedla však po pondělním tréninku pro agenturu AP americká boulařka Hannah Kearneyová.

„Už jsem lyžovala na kamenech, lyžovala jsem na sněhu, lyžovala jsem v dešti. Tohle je nic,“ dodala jedna z největších soupeřek české reprezentantky Nikoly Sudové, kterou trápí přetržené křížové vazy.

Do Cypress Mountain stále dopravují nákladní auta a helikoptéry sníh, aby bylo dějiště připraveno na soutěže, které začnou právě sobotním závodem boulařek. Na pondělní trénink mohli pouze závodníci a trenéři, novináři dostali zákaz vstupu z bezpečnostních důvodů.

Vzhledem k teplému počasí nejsou podmínky k závodění v Cypress Mountain ideální, ovšem podle Kearneyové se na trati jezdit dá. „Je tu teplo. Sníh je měkký a zrnitý, ale je ho hodně,“ dodala mistryně světa z roku 2005.

Organizátory her podpořil i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, který na tiskové konferenci uvedl, že nemá o podmínky v Cypress Mountain obavy. „Nemáme žádné starosti a taky žádný plán B,“ naznačil Rogge, že se neuvažuje o přesunutí soutěží do jiného střediska.

Na nedostatek sněhu, i když také není příliš kvalitní, si nemohou stěžovat ve Whistleru. V dějišti soutěží ve sjezdovém a klasickém lyžování a biatlonu by mělo den před sobotním sjezdem mužů napadnout zhruba deset centimetrů sněhu, což může způsobit pořadatelům bezesnou noc.

„Máme tu 1200 dobrovolníků, kteří jsou připraveni udělat to, co bude nutné. Pokud budou muset, budou pracovat i přes noc,“ řekl agentuře Reuters viceprezident místního organizačního výboru Dick Vollet.

Trať na sjezd, který má být jedním z vrcholů her, má už tak do ideálu daleko. Podle agentury SID je velmi rozbředlá.

„Trať má tři části: nahoře je zima, ve střední pasáži pozdní zima a dole jaro,“ řekl ředitel mužských závodů Günter Hujara z Mezinárodní lyžařské federace po inspekci sjezdovky, pojmenované po bývalém slavném lyžaři Daveovi Murraym.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!