Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je tu fáze nudy. Prý ve vší počestnosti

Česko

Kladno se s Mladou Boleslaví popere v play out o záchranu, Spartě s Brnem už téměř o nic nejde. Bookmakeři vypočítavosti nevěří

PRAHA V Brně hráči svým fanouškům přispívají na vstupenky, to na Spartě už testují juniorský potenciál pro tým na příští sezonu.

A Kladno s Mladou Boleslaví se perou o záchranu v extralize.

Všem čtyřem klubům dnes startuje porce 12 zápasů play out. Nudné hokejové fáze o udržení, kterou jen málokdo sleduje.

Má vůbec nějaký význam?

Třeba Petr Bříza, generální manažer Sparty, říká: „Dokud nebudeme zachráněni matematicky, pak je stále o co hrát. Jde i o čest a důstojné rozloučení s fanoušky.“

Jenže na rozdíl od loňské sezony, kdy byl rozdíl mezi týmy daleko menší, se tuhý boj letos opravdu týká jen dvou posledních týmů. Reálně Brno i Pražané nehrají o nic.

Tedy dobře – o napravení reputace, kterou oba týmy v bídné sezoně ztratily. „Naší jedinou motivací teď bude neudělat ze sebe totální pitomce,“ přiznal i Petr Hubáček, reprezentační útočník Komety.

Tým v Brně by své diváky rád získal zpět, a platí jim 50 % vstupného. Lístky zlevnili i Pražští, permanentkářům dávají vstup zdarma. V extralize se sázky nestahují Stačí se podívat na průběžné pořadí: 12. Sparta má 22bodový náskok před 13. Kladnem, které stíhá Mladá Boleslav. Kometa si dokonce záchranu zajistila už v základní části.

V Česku, kde se čas od času stáhne u sázkových kanceláří pár kurzových nabídek, je při téhle situaci nasnadě otázka: nemohou být některé zápasy domluvené předem?

Teď jen čistě hypoteticky – třeba sparťanům by se daleko víc hodilo, kdyby se v soutěži udrželo Kladno. Na duely s tímto tradičním rivalem chodí do Holešovic pravidelně daleko víc lidí než na bitvy s Boleslaví.

„To už jsou zase jenom povídačky o nás bez nás...“ reagoval Bříza. „Takové úvahy jsou scestné, a my se proti nim ostře ohrazujeme.“

Tipsport, hlavní extraligový partner, vypsal kurzy na oba dnešní zápasy standardním postupem, stejně jako konkurenční Chance a Fortuna. „Motivační prvek se však v kurzu promítne. Stejně jako třeba nasazení juniorů do zápasu,“ připomíná Jiří Hadrava, mluvčí Tipsportu.

Bookmakeři se snaží regulérnosti zápasů věřit, za historii play out ještě žádný z nabídky nestáhli.

„Uděláme to v momentě, kdybychom zaznamenali nějaké náznaky podezření,“ tvrdí Petr Šrain z Fortuny. „Ale na nic takového si nepamatuji v extralize obecně.“

V play out hraje čtyřkolově každý s každým s počtem bodů ze základní části, poslední pak zamíří do baráže. V extralize takový systém funguje teprve třetím rokem.

Pravda, bývá to lepší než konec sezony, takoví Petr Hubáček či Marek Kvapil z Brna, kandidáti pro mistrovství světa, mohou alespoň zůstat déle v zápasové zátěži.

V debatách mezi kluby se ovšem probíraly ještě jiné varianty.

Tak například ve švédské Elitserien do baráže spadají poslední dva kluby, které vyzve nejlepší kvarteto z nižší soutěže. Švýcaři zase hrají jakési play off 11. týmu se čtrnáctým a 12. se třináctým – poražení se utkají proti sobě a poražený z tohoto duelu spadne zase do baráže.

„Ale vše zlé je k něčemu dobré,“ říká Bříza. „Budeme pracovat s juniory, ať nasbírají více zkušeností.“

Play off ještě nezačalo, už v září ale vypukne nová sezona. A o udržení zase nebude chtít nikdo hrát.

***

Kurzy na zápasy * Tipsport Kometa Brno - Mladá Boleslav 2,00 - 1,38 - 4,10 - 1,64 - 2,55 Sparta Praha - Kladno 1,75 - 1,29 - 4,30 - 1,85 - 3,00 * Fortuna Kometa Brno - Mladá Boleslav 2,00 - 1,37 - 4,30 - 1,57 - 2,48 Sparta Praha - Kladno 1,75 - 1,27 - 4,40 - 1,81 - 2,96 * Chance Kometa Brno - Mladá Boleslav 2,10 - 1,41 - 4,30 - 1,56 - 2,45 Sparta Praha - Kladno 1,80 - 1,27 - 4,40 - 1,74 - 2,90 Pozn.: Čísla ukazují kurz na výhru a neprohru domácích, remízu, neprohru a výhru hostí. Pořadí v play out 11. Brno 52 130:146 68 12. Sparta 52 115:142 57 13. Kladno 52 105:172 35 14. Ml. Bol. 52 123:158 33 Pozn.: V tabulce už je po aféře s chybnými registracemi hráčů odečteno Kladnu šest bodů a Mladé Boleslavi pak 22 bodů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!