Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jeden senát, dva protichůdné rozsudky

Česko

Soud řekl, že agentura provázaná s exstarostou Milanem Jančíkem vymáhala dluhy neoprávněně. A pak vydal opačný rozsudek

PRAHA Už šestým rokem se vleče spor mezi podnikatelem Drahoslavem Pacákem a vymahačskou agenturou, jíž bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík prodal za pochybných okolností mnohamilionové pohledávky městské části. Spor vyústil v právní bitvu, u níž hrozí, že skončí až ve Štrasburku.

Začalo to prostým záměrem podnikat. Drahoslav Pacák si chtěl v Praze 5 zřídit sklad. Pronajal si proto od radnice prostory. Jenže Prahou se prohnala povodeň a při převzetí klíčku muž zjistil, že místnost je poškozená, a nelze ji tudíž užívat. Nastaly složité dohady s radnicí o výši nájmu: nejprve radnice kývla na slevu, pak ale, aniž by prostory opravila, opět nájem zvedla. Než se Pacák stihl s úředníky domluvit, vstoupil do hry třetí hráč.

Tehdejší starosta Jančík totiž v roce 2003 prodal dluhy za nájmy vymahačké firmě. Na netransparentnost obchodu upozorňovala média. Vše totiž nasvědčovalo, že společnost Agentura Prahy 5 byla účelově založena. A co víc, smlouvu, která byla pro firmu výhodná, nenechal starosta schválit zastupitelstvem. „Když město prodává pohledávku nad sto tisíc, musí to projít zastupitelstvem,“ říká zastupitelka Eva Hochheimerová. Dokument tak podle ní nikdy nevešel v platnost. Přesto vymahačská firma začala ve velkém podávat žaloby na „neplatiče“, mezi nimi i na Pacáka. Soud Prahy 5 nechtěl slyšet jeho argument, že vymahačům pohledávky za nájmy nepatří, a nemohou se o ně tudíž soudit. Až loni v červnu mu svitla naděje. K pražskému městskému soudu doputoval případ jiného podnikatele, jenž vedl s firmou totožný spor. A závěr? „Soud prvního stupně dospěl k závěru, že žalobce není aktivně legitimován,“ stojí v rozsudku, který posvětil i odvolací soud. Jinými slovy: firma neměla nárok dluhy po nájemnících vymáhat, protože jí nepatřily.

O to větší bylo Pacákovo rozčarování, když totožný senát městského soudu potvrdil rozsudek soudce z Prahy 5, jenž agentuře nárok na vymáhání přiznal. „Soud potvrdil, že je smlouva neplatná, ale v tomto případě se neplatná smlouva zhojila pozdější dohodou o narovnání,“ hájí výrok senátu mluvčí Martina Lhotáková. Totiž: Jančík nechal v roce 2007 problémovou smlouvu schválit zastupitelstvem.

Jenže takové zdůvodnění děsí právníky. „Smlouva je neplatná, proto ji žádný právní úkon nemůže oživit,“ říká Pacákův obhájce Josef Karlík. „Soud navozuje nebezpečnou situaci, kdy je možné neplatný právní dokument v budoucnu učinit platným na základě dohody o narovnání,“ říká jeho kolega Jiří Holomčík, jehož klient spor s agenturou vyhrál.

„Je neobvyklé, když vydává protichůdné rozsudky jeden a tentýž senát,“ říká zase právnička Hana Marvanová. Podnikatel nyní rozeslal stížnosti ústavním činitelům. „Cítím se poškozený, pokud se doma nedovolám práva, jsem rozhodnutý jít do Štrasburku,“ říká Pacák.

***

BÝVALÝ STAROSTA OBKLOPENÝ KAUZAMI

Milan Jančík je někdejším starostou Prahy 5 a exmístopředsedou pražské buňky ODS. O obě funkce postupně přišel kvůli řadě kauz, které se kolem něj točily. Jančíkovo jméno bylo spojováno třeba s případem plzeňských rychlostudentů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!