Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jedna funkce nestačí, příjem ano

Česko

Senátoři-starostové sice chtějí zůstat na obou postech, část druhého platu prý ale věnují charitě

PRAHA/Č. BUDĚJOVICE Pokud si dosud neziskové organizace stěžovaly na nedostatek dárců, po senátních volbách si mohou mnout ruce. Většina z 12 nových senátorů, kteří zároveň pobírají plat starosty, hejtmana či náměstka hejtmana, hodlá část svých příjmů dávat na charitu.

Kolik si novopečení senátoři z druhého platu z peněz daňových poplatníků ponechají, však mnohdy nedokážou říct. „Nevím, jak je ten plat velký. Ani jsem se zatím nedívala, jak je to s možností být případně neuvolněný starosta, kde je potom plat nižší,“ řekla LN senátorka a starostka obce Přezletice Veronika Vrecionová (ODS). Stejně jako řada jejích kolegů však tvrdí, že na charitu přispívá už nyní.

„Nejsem krkoun“ Blíže neurčenou „velkou část“ senátorského platu chce na dobročinné účely posílat i senátor Antonín Maštalíř (ČSSD). „I z jednoho platu jsem opakovaně přispíval na různé akce. Nikdy jsem nebyl krkoun a nebudu ani teď,“ řekl LN starosta Slezské Ostravy.

Celou senátorskou mzdu hned po volbách slíbili rozdat hejtmani Jaroslav Palas a Milan Tesařík z ČSSD. „Svůj nový senátorský plat hodlám věnovat na veřejně prospěšné účely,“ napsal LN šéf Olomouckého kraje Tesařík.

Sezení na dvou židlích najednou se nebojí. „Známe příklady primátorů, podnikatelů, ale třeba také herců, kteří souběh obou rolí zvládli. Navíc jsem to avizoval již před volbami a voliči rozhodli, že mám jejich důvěru,“ uvedl Tesařík.

Druhý plat chtějí senátoři posílat do dětských domovů, zařízení pro seniory nebo na nejrůznější sportovní a kulturní akce ve svém regionu. Náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek (ČSSD) třeba plánuje část peněz poslat na betlém v Kloboukách u Brna.

Povolební sliby nicméně ještě nezaručují, že si noví zákonodárci dva platy nenechají. Příkladem je David Rath, který se kdysi rozhodl dva paralelní platy, poslanecký a hejtmanský, vyřešit tak, že ten druhý dá na charitu. Pak se ale ukázalo, že z něj na dobročinné účely věnuje jen malou část.

Souběh funkcí starosty či hejtmana s posty senátorů ale zákon nezakazuje. V červnu 2006 totiž takovou normu vetoval prezident Václav Klaus a sněmovna ho nestihla přehlasovat. „Záleží plně na voličích, zda si takový souběh přejí a kandidáty s takovým souběhem podpoří,“ uvedl tehdy Klaus. Druhé kolo senátních voleb ukázalo, že si voliči senátory starosty přejí. Uspělo jich totiž hned osm. „Pokud jsou starostové ve svých obcích úspěšní, neprovázejí je skandály nebo policejní vyšetřování, lidé oceňují výsledky jejich konkrétní práce. A jsou přesvědčeni o tom, že takový starosta jim bude i jako senátor prospěšnější než třeba známý celostátní politik,“ sdělil LN politolog Jan Bureš.

Otázka pobírání více platů najednou by se přesto v budoucnu vyřešit mohla. Počítá s tím například náměstek královéhradeckého hejtmana a novopečený senátor Josef Táborský (ČSSD). „Nepočítám s dvěma platy. Buď parlament přijme nějaké zákonné úpravy, kdy při souběhu těch funkcí bude pouze jeden plat, nebo druhý plat věnuji na jiné účely,“ řekl LN Táborský.

Ne všichni „přezaměstnaní“ senátoři se ale chtějí svých peněz jen tak vzdát. „Já jsem se platu starosty vzdal, ale musím přiznat, že mi to řada kolegů vyčítá,“ řekl LN senátor, který si přál zůstat v anonymitě.

Autor: