Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakušan má moji plnou důvěru, řekl Fiala. A ministr věří šéfovi rozvědky

Česko

  16:21aktualizováno  18:35
Ministr vnitra Vít Rakušan má plnou důvěru premiéra Petra Fialy. „Ano, má moji důvěru,“ odvětil na dotaz iDNES.cz. K osudu šéfa civilní rozvědky ÚZSI Petra Mlejnka se jasně nevyjádřil. Musí být podle něj ale zachována důvěryhodnost tajných služeb. „Mým zájmem je, aby neexistovaly pochybnosti o činnosti zpravodajských služeb,“ řekl Fiala.

Výměnu Mlejnka požaduje opozice kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem.

Rakušan na dotaz iDNES.cz odvětil, že Mlejnek má jeho důvěru, a šéf ÚZSI podle něj musí dostat možnost se hájit příští týden před sněmovním výborem pro bezpečnost. „Má právo očistit své jméno,“ řekl Rakušan.

„Moji důvěru Petr Mlejnek má, jinak bych ho nejmenoval,“ řekl Rakušan. Úkoly, které mu dosud vláda nebo přímo ministr vnitra udělil, šéf ÚZSI podle něj plnil velmi dobře. Jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by podle něj bylo to, kdyby Mlejnek nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. Nepovažuje ho za bezpečnostní riziko pro Českou republiku.

„Odstupovat nehodlám,“ řekl také ministr vnitra na zámku Liblice u Mělníka, kde se vláda sešla.

Babiš avizoval hlasování o nedůvěře vládě, když v ní neskončí Rakušan

ANO žádá premiéra o odvolání Rakušana, jinak podle předsedy hnutí Andreje Babiše vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.

„Pokud i po těchto skutečnostech premiér Fiala v sobě nenajde špetku odvahy a rozhodnosti, dál se bude chovat jako slaboch a neodvolá Víta Rakušana z kabinetu, nezbývá nám než vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Dělat jsme to nechtěli v době předsednictví EU, ale situace je už příliš vážná,“ napsal Babiš v textu, který vyšel v sobotu v MF DNES.

Fiala již o víkendu reagoval, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii. „Opozice samozřejmě může vyvolávat hlasování o nedůvěře, i když jsme od ní slyšeli, že to v rámci předsednictví v EU dělat nebude,“ zopakoval v úterý předseda vlády.

Ke svržení vlády při hlasování o nedůvěře je nutných aspoň 101 hlasů poslanců.

Opoziční ANO a SPD mají ale ve Sněmovně jen 92 hlasů, vládní koalice občanských demokratů, lidovců, TOP 09, Pirátů a STAN jich má 108.

Rakušan řekl, že mu Mlejnka představil mistopředseda lidovců Jan Bartošek. Ten to iDNES.cz potvrdil.

„Pana Mlejnka jsem představil ministru Rakušanovi coby bezpečnostního experta, který má respekt v bezpečnostní komunitě a má také bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Na další vývoj jeho jmenování jsem neměl žádný vliv. Jakákoliv nominace nebo doporučení mi rozhodně nepřísluší a jmenování pana Mlejnka bylo rozhodnutím Ministerstva vnitra,“ uvedl Bartošek.

Setkání vlády v Liblici

Ministři se v úterý sešli na zámku Liblice u Mělníka, kde se na neformálním jednání věnovali hlavně situací v energetice.

Stát by v případě stavu plynové nouze sáhl k omezení dodávek tepla pro domácnosti proto, aby udržel chod klíčových složek průmyslu, řekl dnes ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

A v rámci setkání členů kabinetu pětikoalice, prvního po vládních prázdninách, spolu měli premiér a ministr vnitra mezi čtyřma očima hovořit i o šéfovi ÚZSI.

Před časem Mlejnek přiznal, že se na pravidelné bázi potkával s podnikatelem a lobbistou Redlem, jenž dříve spolupracoval s Radovanem Krejčíře, který uprchl do ciziny a nyní je ve vězení v Jihoafrické republice.

Redl je ve vazbě a nadále vyšetřován v souvislosti s korupční kauzou Dozimetr a je obviněn z manipulování zakázek pražského dopravního podniku. Styky s Redlem, synem sponzora hnutí STAN, Mlejnek serveru Seznam Zprávy vysvětlil tak, že poptával zakázky pro svou firmu, avšak žádné jeho prostřednictvím nezískal.

„Petr Mlejnek není žádným způsobem spojen s žádnou kriminální kauzou, to je potřeba zcela jasně říci. A pokud se setkal s nějakou osobou, tak ta osoba v té době nebyla obviněna z žádného trestného činu,“ řekl minulý týden Rakušan o současném šéfovi civilní rozvědky.