Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Je to věc, která vládu poškozuje, řekl Bartoš k Mlejnkovi v čele rozvědky

Šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek ve Sněmovně foto:  Petr Topič, MAFRA

S usnesením Pirátů, které požaduje, aby v čele civilní rozvědky skončil Petr Mlejnek, přišel na jednání špiček vládní pětikoalice předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Je to věc, která vládu poškozuje,“ řekl čekajícím novinářům Bartoš. „Mám důvěru v civilní rozvědku a mám důvěru v ministra vnitra,“ odvětil na dotaz, zda věří Mlejnkovi, šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.
  10:37aktualizováno  17:43

Premiér a předseda ODS Petr Fiala se znovu za šéfa civilní rozvědky ÚZSI Petra Mlejnka postavil. „Vláda při projednávání toho případu neshledala důvody pro jeho odvolání,“ řekl Fiala v úterý před jednáním šéfů vládních stran, na němž bude koalice řešit především vysoké ceny elektřiny a plynu.

„Chci si poslechnout kolegy Piráty,“ uvedl premiér v úterý v reakci na požadavek na výměnu šéfa civilní rozvědky ÚZSI.

Piráti poukazují na kontakty Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem, který byl obviněn v pražské korupční kauze Dozimetr a byl dříve spolupracovníkem uprchlého mafiána Radovana Krejčíře. V kauze Dozimetr kromě Redla čelí stíhání bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček, a dalších více než deset lidí. Policie tvrdí, že organizovaná skupina obviněných obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat úplatky.

„Mělo by dojít ke změně na postu ředitele příslušné tajné služby. Měl by být vybrán někdo, kdo má neprůstřelný profil, nescházel se s panem Redlem a je to člověk, za kterého se můžou všichni postavit,“ řekl předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Piráti nechali o Mlejnkovi hlasovat ve vnitrostranickém hlasování.

V usnesení poslaneckého klubu Piráti upozorňují, že může jít i o porušení koaliční smlouvy, protože strany by podle ní měly do vedoucích funkcí vybírat kompetentní a důvěryhodné osobnosti. Vládu ale chtějí Piráti dál podporovat vládu, a to už ve čtvrtek, kdy kabinet Petr Fialy čeká na popud opozičního ANO hlasování o nedůvěře.

„Důvěru má pan Rakušan,“ odvětila šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v pondělí na dotaz, zda její strana důvěřuje šéfovi rozvědky. Zastala se tak ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana, Mlejnka nikoli.

Mlejnka podpořil bezpečnostní výbor

Za Mlejnka se minulý týden postavil bezpečnostní výbor Sněmovny, před nímž šéf civilní rozvědky vystoupil.

„Potkával jsem se s panem Redlem nepravidelně po dobu deseti let. Nikdy jsem s ním žádnou smlouvu neuzavřel,“ řekl poslancům šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek. Prohlásil, že se setkal s Redlem maximálně jednou až dvakrát za rok kvůli své práci manažera ve společnosti Techniserv.

Důvodem podle něj bylo, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou Redlovým prostřednictvím nezískal. „Na mě tak nepůsobil,“ řekl Mlejnek k tomu, zda věděl o jeho nesvéprávnosti.

25. srpna 2022

Autor: