Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

Česko

  7:08aktualizováno  15:09
Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje pomoc, řekl premiér Petr Fiala po jednání s premiéry Polska, Slovenska a Maďarska. „Lišíme se v tom, jak ta pomoc má vypadat,“ dodal však. „Jsou mezi námi rozdíly, a ty rozdíly se nezměnily,“ řekl premiér po zhruba tříhodinovém jednání s Robertem Ficem, Viktorem Orbánem a Donaldem Tuskem.

„Rozdíl v našich názorech je, jak dokážeme pomoci Ukrajině,“ potvrdil maďarský premiér Orbán. „Visegrád žije, jsme připraveni pokračovat ve spolupráci,“ prohlásil Orbán.

To, že se politici zemí V4 neshodnou v hodnocení Putinovy války proti Ukrajině, demonstrovali i přímo před novinářei na tiskové konferenci.

„Pravda je taková, že Putin je válečným zločincem,“ prohlásil polský premiér Donald Tusk. Není prostor pro vyjednávání, kdo je agresorem a kdo je obětí.

„Co se týče válečné viny, o tom se rozhoduje po válce,“ oponoval mu Orbán.

„Nejhorší je, když vás považují za někoho, koho není třeba si všímat,“ řekl Fico. Pochvaloval si, že nebyly při jednání příležitosti, aby zíval.

„Ano, máme na některé věci jiné názory. Nevěřím na vojenské řešení konfliktu na Ukrajině. Ale válka jednou skončí a V4 zůstane,“ řekl Fico po jednání. Okamžité zastavení palby podle něj vytváří prostor pro mírové jednání.

Pozornost vzbudil i tím, když se na tiskové konferenci ptal novinářky veřejnoprávní Slovenské televize Kataríny Vítkové, ze které televize je, protože ji nezná.

Fica a Orbána vítal na Kampě pískot a heslo, že jsou Putinovy podržtašky

Pískáním, voláním „hanba“ a transparenty jako „Fico, jdi domů do Ruska“ nebo „Fico + Orbán, zbabělé putinovské podržtašky“ přivítali v Praze na Kampě demonstranti slovenského premiéra Fica a maďarského premiéra Orbána. Fiala své protějšky ze zemí V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) pozval na jednání v Praze. Ještě před tím se sešel zvlášť s premiérem Polska Tuskem.

U Lichtenštejnského paláce se sešly desítky protestujících. Měli české i ukrajinské vlajky a vlajky Evropské unie. Fico popošel směrem k bariéře, za kterou demonstrující stáli, a ironicky jim pokynul.

Premiér Petr Fiala v pondělí řekl, že právě výroky Fica o Ukrajině se podle něj projeví na jednání předsedů vlád Visegrádské skupiny (V4). Fico totiž převzal rétoriku Kremlu, když v projevu ke druhému výročí Putinovy války na Ukrajině tvrdil, že konflikt začali ukrajinští neonacisté. I polského premiéra Donalda Tuska Ficův projev šokoval.

Fiala ještě uskupení V4 nepohřbívá. Řekl to po setkání s Tuskem, které předcházelo schůzce zemí V4. „Jsou tu středoevropská témata, o kterých můžeme jednat. Zemědělství, energetika, migrace. Zkusme to,“ řekl Fiala.

Ještě v pondělí mluvil na adresu slovenského premiéra více bez servítek. „Když se slovenský předseda vlády rozhodl položit květiny na hrob Gustáva Husáka, nijak jsem to nekomentoval. Nicméně nyní jeho slova komentář vyžadují. Všichni si přejeme mír, ale k tomu je jediná cesta. A to taková, že nebudeme ustupovat agresorovi a zlu,“ uvedl premiér a předseda ODS před odletem do Paříže.

„K míru nikdy nevedlo, že složíme zbraně a schováme se. Nemohu přijmout ani to, že konflikt snad rozpoutali Ukrajinci nebo západní země. Viník je naprosto jasný. Je to ruská agresivní politika a Rusko zabíjející civilisty. Stačí mít otevřené oči, abychom viděli, kdo je oběť a kdo je agresor,“ dodal šéf české vlády.

Na jednání s Tuskem, Ficem a Orbánem se vyjádření slovenského premiéra k válce proti Ukrajině na jejím území projeví. „Se slovenským ani maďarským předsedou vlády v mnoha věcech nesouhlasím, diskutovat ale musíme, abychom nezablokovali mnoho důležitých věcí,“ řekl také Fiala.

Tuska šokoval projev slovenského premiéra

Premiér Petr Fiala ještě před schůzkou V4 přijal polského premiéra Donalda Tuska. „Shodujeme se v pohledu na ruskou agresi na Ukrajině,“ řekl po setkání Fiala. Polsko se bude účastnit na české iniciativě při nákupu munice Ukrajině ze třetích zemí.

„Mluvíme jedním hlasem od počátku konfliktu,“ řekl Tusk po jednání s Fialou.

Polsko stejně jako Česko patří mezi země, které se Ukrajině snaží pomáhat proti ruské agresi. Summit V4 podle Tuska ukáže, zda má V4 ještě smysl, prohlásil v souvislosti s postoji slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského premiéra Viktora Orbána k válce, kterou rozpoutalo Rusko proti Ukrajině na jejím území.

Tuska podle polské tiskové agentury PAP šokoval projev Fica k druhému výročí války na Ukrajině. „Až se vrátím z Prahy z tohoto setkání, řeknu otevřeně, zda má Visegrádská skupina ještě smysl, anebo ne. Tento summit mnoho objasní,“ prohlásil Tusk.

„Je paradoxní, že z Budapešti a Bratislavy přicházejí tak dvojznačné signály, pokud jde o Putina a Rusko,“ řekl Tusk. V4 toho podle něj hodně dokázala v době, kdy všichni její představitelé byli demokraty a rozhodnými stoupenci posilování Západu.

Poláci, Češi, Maďaři a Slováci mají podle polského premiéra objektivně vzato téměř výlučně shodné zájmy, a to i ve sféře bezpečnosti. „Neexistuje žádný důvod, proč by nyní státy regionu nemohly stejně jako dříve být velmi solidární v podpoře a pomoci bojujícím proti režimu, který nesdílí žádné z našich společných hodnot,“ zdůraznil.

Rusové zaútočili na Ukrajinu, ale Fico převzal Putinova slova o „neonacistech“

Fico v projevu v den druhého výročí ruské agrese relativizoval nutnost pomoci Ukrajině. Opakoval odmítavý postoj k dodávkám vojenského materiálu na Ukrajinu ze státních zásob. Hovořil také o neúspěšné strategii Západu ohledně Ukrajiny, o jeho snaze dále podporovat Kyjev a přistoupit na totální eskalaci napětí.

Rusko podle slovenského premiéra není na kolenou, ani politicky ani ekonomicky, ve válce dosáhlo větších územních zisků než Ukrajina a také přizpůsobilo vojenskou výrobu novým podmínkám. Válka podle něj začala již v roce 2014 řáděním ukrajinských neonacistů.

To tvrdí i ruský prezident Putin, o jehož stíhání za válečné zločiny na Ukrajině usiluje mezinárodní soud v Haagu. Putin tvrdí, že Rusko vede speciální vojenskou operaci a že mu jde o denacifikaci Ukrajiny.

K příčinám války na Ukrajině zařadil také nenaplnění údajných slibů, že se NATO nebude dále rozšiřovat na východ. Na řečnickou otázku, co bude za rok, si sám odpověděl, že se ještě více zaplní ukrajinské a ruské hřbitovy a zase zazní tupé projevy, jak Ukrajina bojuje za svobodu a nezávislost Slovenska.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!