Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Musíme pokračovat v podpoře Ukrajiny, řekl Pavel. Prezidenti zemí V4 souhlasí

Česko

  7:21aktualizováno  16:00
Rusko musí nést odpovědnost za ztracené lidské životy a škody napáchané na Ukrajině, řekl prezident Petr Pavel po setkání s prezidentkou Slovenska Zuzanou Čaputová, prezidentem Polska Andrzejem Dudou a prezidentkou Maďarska Katalin Novákovou na Pražském hradě. „Musíme pokračovat v podpoře Ukrajiny,“ řekl Pavel. Česko od července na rok předsedá V4.

Podpora Ukrajiny je podle prezidenta Pavla zásadní pro naši bezpečnost a je zároveň krokem přirozeně lidským.

„Všechny armády se připravují na to, že může nastat konflikt velké intenzity,“ řekl také prezident Pavel.

Zájmem Evropy podle Pavla také je, aby teroristická organizace Hamás byla poražena, v Gaze nenastala humanitární katastrofa a konflikt se dál nerozšířil.

„Řekli jsme si, že Ukrajina potřebuje naši podporu,“ řekl na tiskové konferenci po jednání hlav států V4 polský prezident Duda.

„Zbrojíme proto, aby se nikomu nevyplatilo zaútočit na Polsko ani na sousedy v NATO,“ uvedl polský prezident.

„Mluvili jsme široce i o energetické spolupráci a ochraně klimatu,“ uvedl Duda.

Naše pomoc Ukrajině je smysluplná, řekla Čaputová

„Je to můj poslední summit ve funkci prezidentky. Je toho hodně, co nás spojuje,“ řekla po jednání slovenská prezidentka Čaputová. Zmínila v této souvislosti téma občanské společnosti.

„Naše pomoc Ukrajině je důležitá a smysluplná,“ řekla Čaputová. Slovenská prezidentka také řekla, že hlavy států V4 mluvili o propojenosti ekonomik.

„V4 je bezpečný ostrov v srdci Evropy, chceme ji uchovat do budoucna,“ uvedla maďarská prezidentka Nováková.

Rusko nesmí vyhrát tuto válku, řekla maďarská prezidentka

„Rusko nesmí vyhrát tuto válku, stojíme za Ukrajinou,“ řekla maďarská prezidentka. Pokud chce mít Ukrajina evropskou perspektivu, musí akcentovat i téma menšin na Ukrajině.

Zatímco Polsko i Česká republika patří od začátku Putinovy války mezi hlavní zastánce pomoci Ukrajině, Maďarsko odmítlo, aby přes jeho území směřovaly zbraně na pomoc Ukrajině i a také nový slovenský premiér Robert Fico razí, že by Slovensko mělo zastavit vojenskou pomoc.

„Nenabyl jsem názoru, že bychom měli na Ukrajinu diametrálně odlišný názor,“ uvedl ale po jednání prezidentů zemí V4 Petr Pavel.

Prezidenti mluvili i o budoucnosti Mezinárodního visegrádském fondu

Čtyři prezidenti mluvili i o rozvoji infrastruktury či budoucnosti Mezinárodního visegrádského fondu. Ten by podle Petra Pavla mohl rozšířit své aktivity na Ukrajinu a do budoucna také do ostatních zemí Východního partnerství a na západní Balkán. Roční rozpočet fondu nyní činí deset milionů eur (zhruba 245 milionů korun).

K přivítání na prvním nádvoří Hradu přijížděli lídři zemí V4 jednotlivě. Při příjezdu Čaputové se ozval potlesk několika desítek přihlížejících lidí z Hradčanského náměstí. Prezidenti se pak podepsali do návštěvní knihy Pražského hradu. Na jednání delegací navázal koncert „visegrádského kvarteta“ ve Španělském sále a následoval oběd jen za účasti prezidentů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!