Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Foltýn má řešit strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi, určila vláda

Česko

  14:47aktualizováno  17:20
Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, který teď působí ve vojenské kanceláři Hradu, bude koordinátorem strategické komunikace a má se starat i o ochranu před dezinformacemi a cizími vlivy. Jeho jmenování schválila vláda.

Na vytvoření pozice koordinátora, který bude mít na starost vedle strategické komunikace i obranu před dezinformacemi a cizím vlivem, se koalice shodla už dříve.

Vláda jednala v Poslanecké sněmovně v průběhu jednání o návrhu důchodové reformy. A opoziční poslanci se vztekali, že ministři dali přednost jednání vlády před jednáním Sněmovny.

Policie bude mít povinnost při vykázání domácího násilníka zabavit mu zbraň

Kabinet ve středu jednomyslně kývl také na novelu občanského zákoníku, do nějž se má dostat definice domácího násilí, potvrdili po jednání vlády ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková.

Policista bude mít při vykázání domácího násilníka povinnost odebrat mu zbraň. Doba vykázání se má prodloužit z deseti dnů na dva týdny.

Změna občanského zákoníku by měla by zajistit, aby policie, justice i intervenční centra postupovaly v typově stejných situacích jednotně. „Věříme, že tak zpřesníme postupy policie i soudů,“ řekla Laurenčíková.

Změnit se má i přestupkový zákon, a to tak, aby oběti domácího násilí měly i v řízení o přestupku obdobná práva jako zvlášť zranitelné oběti v trestním řízení. Měly by tak získat právo na doprovod důvěrníkem či na přijetí opatření k zabránění kontaktu s násilníkem.

Občanský zákoník má nově stanovit, že domácím násilím se rozumí veškeré násilné jednání vůči oběti, při kterém zpravidla dochází ke zneužívání moci nebo nerovného postavení. Obětí domácího násilí může být podle definice nejen člověk, který s násilníkem žije nebo žil ve společné domácnosti, ale také osoba blízká nebo rodič společného dítěte. Úřady budou podle novely muset zohlednit domácí násilí při vypořádání společného jmění manželů a při úpravě poměrů k nezletilému dítěti.

Vláda také schválila program pro obnovu Terezína a Josefova. Za deset let na to půjde 1,2 miliardy korun. Doplní to záchranný program ministerstva kultury.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!