Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf rozvědky Mlejnek zůstává. Pomohl objasnit kauzu Dozimetr, řekl Fiala

Česko

  11:41aktualizováno  21:24
Šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek uhájil při jednání vlády, kam si ho ministři pozvali, pozici v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace. Vláda nenašla důvody pro jeho odvolání. Podle premiéra Petra Fialy obdržela informaci, že Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování korupční kauzy Dozimetr. Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčové řekla, že o tom nic neví.

Pod názvem Dozimetr je známá korupční kauza spojená s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček, lobbista Michal Redl a dalších více než deset lidí. Nikdo ze členů vlády po kvůli tomu diskusi s Mlejnkem nepožadoval jeho odvolání z pozice ředitele civilní rozvědky.

„Vláda obdržela informaci, že pan ředitel Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr,“ řekl premiér Petr Fiala. Další podrobnosti neřekl on, ani žádný další z členů vlády, která o tom jednala v důvěrném režimu.

Bradáčová o roli Mlejnka v kauze Dozimetr neví

Verzi nastíněnou premiérem zpochybnila pražská vrchní státní zástupkyně. „O participaci pana Mlejnka na vyšetřování Vámi dotazované trestní věci mi není nic známo,“ řekla ve středu Bradáčová týdeníku Respekt.

To, že má Mlejnek ve středu na vládu dorazit, řekl ráno při příchodu na jednání kabinetu ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Členové vlády si podle něj chtěli šéfa civilní rozvědky poslechnout, než rozhodnou o dalším postupu. „Ta kauza je dosti spletitá. Je férové, abychom si poslechli klíčové zúčastněné strany a udělali si jasný obrázek,“ řekl Bek.

„Moji důvěru má především ministr vnitra,“ řekl při příchodu na jednání vlády šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Moji absolutní důvěru má Vítek Rakušan a Vítek Rakušan ho navrhl,“ prohlásil také ministr zdravotnictví a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. „Stát potřebuje mít v této funkci opravdu spolehlivé lidi. Nejsem předpojatý proti panu Mlejnkovi, osobně ho neznám,“ uvedl ministr zdravotnictví.

„Budu samozřejmě chtít vědět, jak je to přesně s podnikáním jeho manželky, co přesně, v jakých byznysech se pohyboval, s kým, kdo byli jeho obchodní partneři. Budu chtít přesně vědět, jaké jsou jeho vztahy s panem Redlem, jak se poznali, jak se seznámili a podle toho se rozhodnu,“ odvětil Válek na otázku iDNES.cz, co přesně bude chtít od Mlejnka slyšet.

Fiala nechce pochybnosti o tajných službách

Vláda se sešla na prvním oficiálním jednání po svých letních prázdninách. O osudu šéfa ÚZSI už v úterý při neformálním setkání na zámku v Liblici jednal premiér Petr Fiala s ministrem vnitra Vítem Rakušanem. „Mým zájmem je, aby neexistovaly pochybnosti o činnosti zpravodajských služeb,“ řekl Fiala.

Výměnu Mlejnka požaduje opozice kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Před časem Mlejnek přiznal, že se na pravidelné bázi potkával s Redlem, jenž dříve spolupracoval Radovanem Krejčíře, který uprchl do ciziny a nyní je ve vězení v Jihoafrické republice.

Redl je teď ve vazbě a v souvislosti s korupční kauzou Dozimetr a je obviněn z manipulování zakázek pražského dopravního podniku. Styky s Redlem, synem sponzora hnutí STAN, Mlejnek serveru Seznam Zprávy vysvětlil tak, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V té době pracoval Mlejnek ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a uchází se o státní zakázky. Tvrdí, že jako obchodník poptával zakázky pro firmu, ale žádnou Redlovým prostřednictvím nezískal.

Rakušan dříve řekl, že o stycích Mlejnka s Redlem věděl už před jeho jmenováním do čela civilní rozvědky a nevadily mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Argumentoval, že je šéf ÚZSI z hlediska bezpečnostních rizik prověřený. Podle Aktuálně.cz ale Mlejnek aktuální šetření ze strany tajných služeb nepodstoupil..

Novela zákona o pedagogických pracovnících

Vláda ve středu kývla na návrh, který umožní absolventům magisterských oborů bez učitelské kvalifikace nejvýše tři roky učit na druhém stupni základních škol a středních školách předměty odpovídající jejich oboru. Teď míří do Sněmovny.

Novela zákona o pedagogických pracovnících obsahuje také zakotvení pravidla o výši učitelských výdělků. V programovém prohlášení vláda slíbila, že bude platy pedagogů udržovat aspoň na 130 procentech průměrné mzdy. Podle novely by se průměrný plat vyučujících měl stanovit na 1,4 násobku průměrné mzdy v ČR za předminulý rok, přičemž konkrétní výše tarifů by se stejně jako dosud určovala nařízením vlády.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!