Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fiala se bude snažit odvrátit protesty lékařů. Sejde se s jejich zástupci

Česko

  15:27aktualizováno  21:00
Odvrátit protesty lékařů se pokusí premiér Petr Fiala. Sejde se s jejich zástupci. „Budu se snažit odblokovat situaci,“ řekl předseda vlády po jednání vlády. „Mým zájmem je, aby žádným způsobem nebyla ohrožena kvalita a dostupnost zdravotní péče,“ řekl Fiala. Pokusí se o to, co nedokázal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

Válek v pondělí shodu s nespokojenými lékaři a zdravotnickými odbory shodu na odměňování zdravotníků v příštím roce nenašel.

Náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník řekl, že jednání s odbory o růstu platů skončila a že na růst odměn půjde původních 6,8 miliardy korun z úhradové vyhlášky.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nebyla nabídka ministerstva přijatelná, protože se týká jen státních nemocnic. Odměny ve státních nemocnicích se totiž řídí platovými tabulkami, mzdy v soukromých či krajských jsou stanovené smluvně. Očekává tak výrazné omezení péče v prosinci.

„Cílem té akce není omezovat dostupnost zdravotní péče, ale učinit medicínu a práci ve zdravotnictví více atraktivní, než je dnes. Abychom měli dostatek zdravotních sester a aby byla péče zajištěna nejenom v prosinci, ale i v následujících letech,“ řekl Kubek. Politikům je podle něj přístupnost péče lhostejná.

Nemocnice se budou snažit v prosinci zachovat akutní provoz v maximální možné míře. Plánovaná péče bude někde omezena o 80 a víc procent, řekli zástupci Sekce mladých lékařů. V některých regionálních nemocnicích budou podle lékařské komory uzavřená celá oddělení.

Stoupnou odvody těžebních firem, může to zdražit uhlí pro domácnosti

Vláda také kývla na to, že odvody těžebních firem v příštích letech o jednotky procent vzrostou. Schválila navýšení úhrad těžařů vydobytých nerostů včetně uhlí. Do veřejných rozpočtů by tak od roku 2025 mělo přibýt kolem 579 milionů korun ročně. Peníze navíc by měly dostat zejména obce a kraje. Zvýšení poplatků zřejmě navýší koncové ceny pro zákazníky.

„Těžba surovin negativně ovlivňuje okolí dolů. Na nápravu těchto dopadů se využívají odvody z vydobytých nerostů. My nyní tyto kompenzace pro obce a kraje navyšujeme tak, aby tyto prostředky bylo možné využít ať už na rozvoj obcí nebo na realizaci konkrétních opatření na nápravu negativních důsledků těžby,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

S nejvyšším navýšením sazeb, ze současných tří na šest procent z tržních cen, musí počítat těžaři u hnědého uhlí dobývaného povrchovým způsobem. Navýšení o dvě procenta se týká těžby ropy, zemního plynu, stavebních surovin, vysokoprocentního vápence a ostatních vápenců a cementářských surovin. Nejméně, tedy o jedno procento, se zvýší úhrady u silikátových surovin, mezi které patří například drahé kameny, sádrovec, kaolín, čedič nebo živec.

Ministerstvo průmyslu už zároveň v důvodové zprávě připustilo, že zvýšení nákladů těžaři v budoucnu nejspíš promítnou do svých cen pro zákazníky, lze tak počítat s možným zdražením například uhlí pro domácnosti.

Vláda schválila plán na omezení soudních přísedících z lidu

Vláda ve středu schválila plán ministerstva spravedlnosti na výrazné omezení soudních přísedících z lidu. Kývla na návrh novely zákona o soudech a soudcích.

Ministerstvo spravedlnosti chce změny u soudů zavést už od ledna. Přísedící z lidu se mají nově podílet jen na rozhodování krajských soudů o nejzávažnějších zločinech, a to zejména násilného charakteru. „Je to krok k zefektivnění soudního systému,“ prohlásil předseda vlády.

Ministři se mimořádně sešli ve Sněmovně, která projednávala návrh státního rozpočtu na příští rok.

Fiala také po jednání vlády řekl, že vláda kývla na spojení Národní rozvojové banky s Českou exportní bankou. „Budeme moci financovat klíčové projekty pro rozvoj země,“ řekl premiér „Národní rozvojová banka se stane významnějším prvkem hospodářské politiky,“ tvrdí předseda vlády.

Autor: