Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Jelen z Kvildy, kterého chtěli utratit, se přesune do Lán

Česko

  13:48
VIMPERK/PRACHATICKO - Jelen, který na začátku února v návštěvnickém centru u Kvildy na Prachaticku zranil turistu, pravděpodobně skončí v lánské oboře. Přesun jelena do výběhu v blízkosti prezidentského zámku vyjednal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Upozornil na to server idnes.cz a potvrdil to mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Jelenovi kvůli napadení turisty hrozilo utracení, proti čemuž se zvedla vlna nevole, vznikla i petice.

Jelen, který na začátku února ve výběhu u Kvidly na Prachaticku zranil turistu foto:  Dan Materna, MAFRA

„Podmínky v lánské oboře jsou ideální. Počítáme s tím, že by se tam jelen mohl v horizontu několika týdnů a měsíců přesunout,“ uvedl Dvořák.

Souhlasím se zastřelením jelena, problém je v ochočování zvířat, říká šéf královédvorské ZOO

Jelen žije v návštěvnickém centru u Kvildy na Prachaticku. V areálu mohou lidé sledovat jelení zvěř z bezprostřední blízkosti, aniž by jim v tom bránily bariéry. Začátkem února jeden ze 13 jelenů, kteří v návštěvnickém centru žijí, zranil turistu. Nezpůsobil mu vážný úraz. 

Správa šumavského národního parku nejprve uvažovala o usmrcení zvířete. Proti záměru záhy vznikla petice, kterou od středy do dneška podepsalo na 30 tisíc lidí. Šumavský park proto začal hledat řešení, kam zvíře umístit.

Šumavský národní park považuje likvidaci jelena, který na začátku února ve...
Jelení výběh.
Autor: