Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jelínek po zemětřesení vyrábí

Česko

Vizovická likérka obnovila po ničivém zemětřesení výrobu v chilské pobočce. Zatím ale neupřesnila, jaké škody jí katastrofa způsobila.

VIZOVICE/QUILLÓN Vizovická likérka Rudolf Jelínek ve svém závodu na výrobu ovocných destilátů v Chile znovu vyrábí. Vyrovnala se se škodami způsobenými rozsáhlým zemětřesením. V Chille zpracuje přibližně polovinu toho, co ve vizovické centrále.

Závod na zpracování ovocných destilátů sídlí ve městě Quillón, které je přibližně 30 kilometrů od zemětřesením těžce poškozeného města Concepción.

„Nyní máme zpracováno 70 000 litrů hruškového destilátu a vykoupili jsme více než tři tisíce tun ovoce pro další zpracování. Několikatýdenní zpoždění postupně doháníme,“ řekla marketingová ředitelka Hana Holubová. Škody na vybavení závodu a výrobě zatím vyčísleny nejsou, poznamenala.

Otřesy půdy vyřadily podnik z provozu. Netekla voda, nefungovala elektřina, plyn, telefony. Budovy jsou poškozeny, ale nijak zásadně, zaměstnanci jsou v pořádku. Už dříve to potvrdil generální ředitel likérky Pavel Dvořáček.

Likérka vlastní i rodinný dům v Chillanu. Právě v tomto městě je věznice, z níž uprchlo 209 vězňů poté, co po otřesech vypukl v areálu požár.

V době otřesů bylo v závodu uskladněno tisíc tun hrušek. V Chile je právě doba, kdy je nejvhodnější čas pro zpracování plodin. „Přibližně 500 tun se kvůli přírodní katastrofě zkazilo,“ uvedla Holubová. Zároveň upozornila na to, že po zemětřesení je ovoce v oblasti nedostatek, obchodníci zvyšují jeho ceny – ale jsou ochotni i slevit, když plody rychle dozrávají.

Dvořáček však už dříve řekl, že otřesy půdy ve svém důsledku pravděpodobně ovlivní množství vyrobené hruškovice Williams, kterou z jihoamerických odrůd hrušek vizovická likérka vyrábí.

Chilská firma se specializuje na výrobu ovocných destilátů určených k dalšímu zpracování, nikoliv na finální spotřebu. Její produkce proto nachází uplatnění u dalších výrobců alkoholických nápojů. Kvasná kapacita v Chile dosahuje zhruba poloviny kapacity mateřské společnosti ve Vizovicích.

Kromě závodu v Chile má vizovická likérka své vlastní výrobní zázemí také v Bulharsku a v Srbsku. Výroby v zahraničních pobočkách snižují náklady na dopravu ovoce do mateřského závodu, který však zůstává stěžejním pracovištěm. Jeho produkce stále přesahuje výrobu ostatních destilérek.

***

Po zemětřesení je ovoce v Chile nedostatek, obchodníci tak zvyšují jeho ceny.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!