Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jen aby zas někdo nezaspal

Česko

VĚDECKÝ GLOSÁŘ

Nezvládla to. Tak lapidární pojmenování měla tečka za politickou kariérou dnes už bývalé ministryně školství. Ministerstvo nestačilo včas připravit podklady pro čerpání milionů z evropských fondů na výzkum a vzdělávání.

Termín pro přísun peněz se posunul o pár měsíců, ovšem zdržení nepříjemně zahýbalo přípravami projektů, které jsou pro vědeckou základnu klíčové. Jedním z nich je například Biotechnologické a biomedicínské centrum. Ve Vestci u Prahy ho mají společně zřídit Akademie věd a Univerzita Karlova. Zakladatelskou smlouvu tento týden podepsali představitelé univerzity a akademických pracovišť na univerzitě za přítomnosti premiéra Mirka Topolánka.

Centrum má přilákat špičkové odborníky z domova i ze zahraničí a přispět k vyléčení „staré bolesti“ - přenosu vědeckých poznatků do praxe. Mimochodem počin více než potřebný, zvláště když molekulární a genetické metody mohou najít široké využití v medicíně.

Záměry více než skvělé, teď ještě aby zase někdo na ministerstvu nezaspal a celý projekt opět neposunul.

O autorovi| Josef Matyáš, redaktor LN

Autor:

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...