Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jeřáb už je, Bulharsko půjde dolů

Česko

Předsednictví Česka EU

BRUSEL Venku už se smráká a do atria Rady ministrů v Bruselu vjíždí vysokozdvižná plošina. Zastavuje před plastikou Davida Černého, která Bulharsko vyobrazuje jako turecký záchod, a vláda v Sofii Čechy požádala, aby díl odstranili. Zdá se, že dny Entropy v původní podobě jsou sečteny. Do sedmé večer se však nic neděje. „Práce začnou po osmé,“ hlásí bezpečnostní služba.

Přistavení stroje během dne předcházela anabáze, jež nebyla daleko od frašky: Bulhaři nařkli Čechy, že s odstraněním sporné části záměrně otálejí. „České zastoupení nám v pátek slíbilo, že bulharský díl odstraní v pondělí,“ řekla včera dopoledne LN mluvčí bulharské mise při unii Betina Žotevová. „Prý to byli schopni udělat už minulý pátek, ale neměli k dispozici jeřáb, který je k tomu nutný. Češi mají evidentně problém sehnat jeřáb,“ rýpla si.

Jan Vytopil, mluvčí českého předsednictví pro kulturní záležitosti, potvrdil, že plošinu bude nutné sehnat, protože Entropa visí na stěně několik metrů nad zemí a jednotlivé části váží desítky kil. Popřel však, že by Češi slíbili Bulharům odstranění tureckého záchodu ještě včera. „Dostali od nás informaci, že jim vyjdeme vstříc během tohoto týdne; objekt zahalíme nebo sejmeme,“ sdělil LN Vytopil formou SMS. Na otázky, kdy přesně se tak stane, co brání vyhovění Bulharům už teď a pro kterou variantu se Češi rozhodli – odstranění, nebo zahalení – do uzávěrky tohoto vydání LN neodpověděl.

Tlak na Čechy se během dne stupňoval. K Vytopilovi se objednal bulharský europoslanec za krajně pravicovou stranu Attack Dimitar Stojanov, který se na Entropu vyptával minulý týden premiéra Mirka Topolánka při slyšení v europarlamentu, a řekl, že když bulharský díl nebude odstraněn, udělá to sám. Podle svých slov ale odešel spokojen, že k odstranění dojde „brzy.“ Připomínat slib vicepremiéra Alexandra Vondry, že Češi nemají problém vyhovět bulharské žádosti, se jal také velvyslanec při unii, který měl ve věci intervenovat u své české kolegyně Mileny Vicenové.

O autorovi| (od stálé zpravodajky LN)

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...