Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ještě krok. Třinec sahá na titul

Česko

Vítkovice v moravsko-slezském derby ztrácejí 0:3 na zápasy * Už dnes může být znám nový hokejový mistr

OSTRAVA Na toto finále moravskoslezský region čekal řadu let, jenže ono najednou může skončit zatraceně brzy. Vlastně už dnes.

Hokejisté Třince jsou jen jediný krok k vysněnému titulu. „Ale stále nám chybí poslední vítězství, které bývá nejtěžší,“ tvrdí kapitán Radek Bonk. Ten triumf je však na dosah.

Favorit letošní extraligy totiž vyhrál i třetí bitvu finálové série, tentokrát 4:1 na ledě Vítkovic. V sérii, kterou vede 3:0, útočí na pohár nejrychlejším možným způsobem...

Vlastně to docela připomíná loňský boj o titul, kdy tehdy v Ostravě Pardubičtí proměnili hned svůj první mečbol a vyhráli 4:0 na zápasy.

Jako by snad Vítkovicím docházel v závěrečné fázi play off dech. Jako by si ve finále zkrátka nevěděly rady a bylo pro ně zakleté. Nebo jen měly pech na silnějšího soka. Protože Třinec prostě lepší je.

Což dokázal také svým obratem, když prohrával 0:1. „My jsme měli dobrý nástup, náš výkon se zlepšuje. Neutekli jsme ale víc než o gól,“ říkal domácí kouč Mojmír Trličík.

Hosté jeho tým včera školili v trpělivosti i účinnosti smrtících brejků. A nezapomněli ani na svou největší zbraň – přesilovky.

Z té 5 na 3 srovnal na 1:1 Martin Růžička, letošní fantom vyřazovacích bojů, který se trefil už pošestnácté z 16 duelů. A připsal si svůj 31. bod v kolonce produktivity. Téhle početní výhodě však předcházela sporná chvíle. Sudí totiž poslal Vítkovické do tří poté, co vyloučil domácího Burgera, který byl naopak podražen Lojkem. Vyprodaná hala se bouřila a i Trličík pak přiznal: „Bylo těžké donutit naštvané hráče, aby se soustředili na hru.“

„Já to ještě pořádně nevstřebal. Já v tu chvíli měl tep asi 250 a tak vytočený jsem snad ještě nebyl,“ cítil po utkání křivdu postižený Jiří Burger. „Chápu, že i sudí jsou lidi, ale ve finále by se to stát nemělo.“

Tenhle gól totiž významně ovlivnil další průběh zápasu. Třinečtí najednou získali sebedůvěru a utkání ve druhé třetině otočili.

Nejprve dorážkou Jiří Polanský, poté únikem Martin Adamský, aby pak ve třetí části hry pojistil vítězství také Jan Peterek. Třinečtí vyhráli v play off už šest duelů v řadě. A jsou téměř k nezastavení.

To ostravský tým má dnes poslední možnost finále ještě zdramatizovat. Přitom extraligové paměti mluví jasně: ještě nikdo v Česku neotočil sérii z 0:3 na 4:3.

Vítkovická bilance v bojích o titul je navíc naprosto otřesná – z 18 zápasů klub dokázal vyhrát jen dva a nikdy na svém ledě. „Tyhle statistiky nás ovšem nezajímají,“ varuje Bonk. „Vzpomeňte si na semifinále, kdy jsme prohrávali 1:3 se Slavií a devadesát procent lidí nás už odepsalo.“

Teď pro změnu téměř nikdo nepochybuje o tom, kdo se letos stane králem. Sebevědomý Třinec je blizoučko historickému úspěchu.

Dočká se ho už dnes?

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...