Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jethro Tull jsou v Praze jako doma

Česko

Britská rocková formace Jethro Tull, v čele se zpěvákem a flétnistou Ianem Andersonem, se k nám opakovaně a ráda vrací.

A i přes relativně krátké intervaly mezi koncerty si rozhodně u domácího publika na nezájem nemůže stěžovat. Naposledy se v Praze Jethro Tull objevili před pouhým půl rokem, a i v rámci letošního, právě probíhajícího turné se u nás znovu zastaví, a to rovnou hned čtyřikrát. V nejbližší době to budou dvě vystoupení v pražském Kongresovém centru, která proběhnou už tuto neděli a v pondělí 1. června. Moravští příznivci si pak musí trochu počkat, protože skupina pro ně chystá dva koncerty pod širým nebem - 29. srpna ve Slavkově u Brna a 30. srpna v Ostravě na Černé louce, kam bylo vystoupení přesunuto z původně plánované Bratislavy.

O tom, že svou pozici mají Jethro Tull u domácích fanoušků stále jistou, svědčí fakt, že na oba pražské koncerty zbývá v tento moment už opravdu jen pár posledních vstupenek. Z Prahy se pak kapela přesouvá na koncerty do Norska, v kalendáři dále figuruje Německo, Itálie, Británie a dočká se i Libanon a Polsko.

Jethro Tull vznikli v roce 1967 v jihoanglickém městě Luton, v hrabství Bedfordshire. Název si zvolili z recese podle anglického zemědělského reformátora, vynálezce a hudebníka 17. a 18. století Jethro Tulla (1674-1741), kterého detailní zkoumání mechaniky varhan inspirovalo k sestavení secího stroje. Ústřední postavou je skotský skladatel, textař, zpěvák, flétnista, ale i příležitostný hráč na kytaru, mandolínu a dudy Ian Anderson (1947). Právě on postupně rozvinul původní bluesové zaměření kapely na charakteristickou symbiózu rocku, folku, jazzu, staroanglické hudby, a nenechal se příliš zaskočit ani nástupem elektroniky.

Od roku 1968, kdy světlo světa spatřil jejich debut This Was přes tituly Aqualung či Too Old To Rock’n’Roll, To Young To Die, které dnes patří do zlatého rockového fondu, až do současnosti vydali Jethro Tull více než dvě desítky alb. To poslední studiové, Christmas Album, vyšlo v roce 2003. Od té doby se kapela věnuje spíše trendu vydávání koncertních nahrávek. Důkazem toho jsou tituly Aqualung Live (2003) nebo Live At Montreaux 2003 (2007).

Jethro Tull vlastní 11 zlatých a 5 platinových desek, v historii prodali více než 60 milionů alb. Za sebou mají několik tisíc koncertů ve více než 40 zemích světa. Každý rok odehrají přibližně 100 koncertů, které navštíví okolo 300 tisíc lidí. Vystoupení Jethro Tull jsou pověstná nejenom strhujícím programem, všudypřítomným humorem, ale i výběrem míst, kde se koncert koná.

Češi neztrácejí zájem Skupina vystupovala v Praze naposledy v listopadu loňského roku a jejich koncert byl během několika dní beznadějně vyprodán. Právě kvůli enormnímu zájmu publika se hudebníci vracejí po půl roce do Prahy: „Kapela přijíždí kvůli velkému zájmu fanoušků. Minulý rok vyprodala koncerty v Lokti i v pražském Kongresovém centru. Zájem lidí nebyl naplněný,“ řekl Pavel Malúš z pořádající agentury.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...