Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jindřichovská papírna po 147 letech končí

Česko

JINDŘICHOV Společnost Olšanské papírny, která je necelý měsíc v konkurzu, uzavře svůj závod v Jindřichově na Šumpersku. O práci přijde v dubnu téměř všech 240 zaměstnanců.

V továrně, která vznikla v roce 1862, zůstane jen asi 18 lidí, kteří se budou starat o údržbu areálu. O uzavření závodu podle Deníku rozhodl věřitelský výbor. Posuzoval tři varianty provozu, podle rozboru Pavla Šocha z vedení firmy by ale všechny vedly ke ztrátě. „Mohu potvrdit, že insolvenční správkyně dostala úkol, aby zajistila všechny potřebné úkony k hromadnému propuštění. Pak se bude hledat kupec,“ řekl listu člen věřitelského výboru Roman Senecký z Mondi Štětí. Udržení a správa závodu stojí firmu měsíčně šest milionů korun, víc než polovinu tvoří mzdy. Zaměstnanci jsou od prosince doma se 60 procenty mzdy.

Olšanské papírny se kvůli platební neschopnosti ocitly loni v prosinci v úpadku, od 19. února jsou plně pod kontrolou věřitelů. Dluhy společnosti přesahují 800 milionů korun. Další závody v Lukavici a v Aloisově jsou v provozu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: