Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiný cirkus!

Česko

Na Rohanském nábřeží v Praze vyrostlo několik velkých cirkusových stanů a já se vypravil za oponu, abych nahlédl do míst, kam divák nevidí.

Přehlídku klasického cirkusového umění pořádá Artur Kaiser. Podle něj nemá v Česku konkurenci. „Většina tuzemských rodinných cirkusů je rozpočtově omezena a celou produkci obstarává třeba jen šest nebo sedm artistů, což je na výsledné kvalitě samozřejmě znát,“ vysvětluje mi rozdíl mezi cirkusovými produkcemi generální manažer, sám bývalý artista a držitel několika zápisů v Guinessově knize rekordů – za balancování na válečcích.

Jenže tohle má být světová cirkusová show, tvrdí Kaiser a já mu dávám za pravdu. Místo očekávané šmíry přichází dechberoucí podívaná, co dává zapomenout na předsudky, které jsem dosud o cirkusu měl: klauni, artisti, žongléři, provazochodec, drezura lvů, koní, velbloudů či slonů.

Druhý den vstupuji do cirkusového areálu znovu, tentokrát několik hodin před představením. Mezi karavany zatím panuje naprostý klid. Ty přitom ani v nejmenším nepřipomínají někdejší maringotky. Současná cirkusová obydlí disponují všemi vymoženostmi – jsou tu satelity, LCD televize, kuchyňky s vařiči a mikrovlnkami, toalety, sprchy, pračky i sušičky.

Představení se blíží a já vstupuji do jednoho z karavanů. Bydlí v něm Ital Francesco. Sleduji jeho téměř hodinovou proměnu v klauna Gina. Má dobrou náladu – stejně jako Pavlína, jeho česká partnerka, jejíž obličej teď bělá díky nánosu speciálních líčidel.

Do začátku představení zbývá několik minut.

Gino s Pavlínou odcházejí do zadní části šapitó, kde se v županech choulí s ostatními umělci a čekají na slavnostní zahájení celého představení. Akrobaté se začínají rozcvičovat. Zní tu angličtina, němčina, portugalština, italština, čeština i polština. Ale všichni si celkem přirozeně rozumějí. Ačkoli tu není inspicient jako v divadle, číslo střídá číslo s naprostou pravidelností a umělci přicházejí na řadu bez výjimky spolehlivě, nestane se, že by se někdo opozdil.

Všechno působí neuvěřitelně profesionálně.

Vážně, tohle je docela jiný cirkus.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...