Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Potřebujeme lovce myšlenek.“ Vyšetřovatelka Orlických vražd odhaluje fungování kriminální analýzy

Karel Kopáč na snímku z roku 1997 je převážen na invalidním vozíku k soudnímu líčení. V roce 2004 spáchal ve vězení sebevraždu. | foto: PČR

Premium Rozhovor
Kdo viděl obě řady krimiseriálu Mindhunter z produkce Netflixu, je mu známo, že zavádění kriminální analýzy coby nového prvku ve vyšetřování násilných činů nebylo v 70. letech v USA jednoduché. Málo se ale ví, že tato analýza se používala i v Česku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Nakonec se od ní ustoupilo, což někdejší vyšetřovatelka nejzávažnější násilné trestné činnosti – včetně orlických vražd z 90. let, kdy gang sériových vrahů pozabíjel pět lidí – považuje za velkou chybu. „I s ohledem k současné situaci v Evropě se k ní nutně potřebujeme vrátit zpět. Už nemáme moc času,“ říká Jiřina Hofmanová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Bývalá vyšetřovatelka Jiřina Hofmanová.

Lidovky.cz: Kdy se začalo používat profilování pachatelů z hlediska psychologie a kriminalistiky?
Stejně staré jako sama kriminalitika jsou i pokusy zjistit, co odlišuje zločince od lidí, kteří společenská pravidla a zákony neporušují. Za první vývojový stupeň profilování je obecně považována literární tvorba zakladatele detektivního a hororového žánru Edgara A. Poea, na nějž navázal sir Artur C. Doyle se svými fiktivními kriminálními příběhy s postavou Sherlocka Holmese. Prvním profilujícím skutečného případu se stal chirurg Thomas Bond, který v roce 1888 zařadil poznámky o vlastnostech pachatele do zprávy z pitvy prostitutky Mary, poslední oběti Jacka Rozparovače.

V minulém století se do zpracování profilů zapojili psychiatři. Ve 30. letech němečtí psychiatři sestavili charakteristiku Petera Kürtena. Šlo o sexuálního sadistického psychopata, Upíra z Düsseldorfu, který usmrtil sedmnáct žen a dva muže. Za druhé světové války sestavil americký psychoanalytik W. C. Langer profil Adolfa Hitlera.

Manželé zmizeli beze stopy, to mi nedá spát, říká legenda mordparty a předobraz Plíška z Případů 1. oddělení

V 50. letech trápil New York atentátník G. P. Metesky alias Mad Bomber, který po 16 let pokládal na různá místa nástražné výbušné systémy, u nichž zanechával ručně psané vzkazy. Do hledání atentátníka se zapojil i psychiatr A. Brussel, jenž do profilu zařadil i poznámku, že při zatčení bude mít pachatel na sobě zapnuté dvouřadé sako. To se skutečně stalo – a všichni byli okouzleni. Jak se později ukázalo, pachatelé pozorně sledují ohlas svých činů v médiích. Metesky si předpověď psychiatra přečetl v novinách a na své zatčení se připravil, včetně saka.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...