Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jít, či nejít

Česko

Nevíte, kam vyrazit v létě za kulturou? Stačí si vybrat

Že se toho v prázdninových měsících bude dít dost, přesvědčí redaktoři kulturní rubriky, kteří pro vás sestavili přehled nejdůležitějších festivalových akcí, ať hudebních, filmových nebo divadelních. V příloze najdete přehledy, infoservis a doporučení událostí, které byste si neměli nechat ujít.

Z těch hudebních je nejvýznamnějším dvojkoncert písničkáře Toma Waitse, který u nás vystoupí vůbec poprvé. Praha v létě přivítá i Alanis Morissette, R. E. M. nebo Seala, nebude chybět ani bohatá nabídka klubových koncertů.

Na víkendy lákají i hudební festivaly. Colours of Ostrava nabízí zpěvačku Sinéad O’Connor, Happy Mondays nebo Goldfrapp, královéhradecký Rock for People zase Kaiser Chiefs, Massive Attack nebo Offspring. Na výběr je i z mnoha menších, „rodinných“ festivalů - jsou jich desítky.

Filmoví fanoušci nepochybně naláká 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, jehož největší hvězda bude Robert de Niro, přelom letních měsíců bude ve znamení Letní filmové školy v Uherském Hradišti - tam potkáte třeba Juraje Jakubiska. Vydat se za filmem můžete do Litoměřic nebo znovu do Varů, kde na konci léta proběhne také Fresh Film Fest.

I kalendárium letního divadla je nabité, i když uspokojí spíše nenáročné a „letně naladěné“ publikum. Jedním z výrazných a oblíbených akcí jsou Letní shakespearovské slavnosti, které letos navíc proběhnou i v Ostravě. Příznivci vážné hudby ocení hlavně jubilejní padesátý ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, vyplatí se zajet i do Českého Krumlova na Festival komorní hudby nebo Klášterní hudební slavnosti v Šumperku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!