Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Písek ze Sahary zaplnil vzduch. Smogová situace platí pro většinu Česka

Česko

  19:06aktualizováno  22:02
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil v sobotu smogovou situaci pro většinu území Česka. Meteorologové nedoporučují venku podnikat zvýšenou fyzickou zátěž, nejnáchylnější jsou lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, senioři a malé děti. Pro cestování nabádají využít hromadnou dopravu před auty.

ilustrační snímek foto: Reuters

Smogovou situaci meteorologové vyhlásili pro Jihočeský kraj a Vysočinu, později se k nim přidal také kraj Plzeňský. V Moravskoslezském kraji ji nejprve vyhlásili na Ostravsku, Karvinsku. Frýdecko-Místecku a také na Třinecku a posléze také ve zbytku regionu. Platí rovněž pro Brno.

Výstraha se následně rozšířila i do Karlovarského, Ústeckého, Středočeského kraje a platí také pro Prahu.

„Alespoň na polovině stanic reprezentativních pro toto území překročil dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu 24 hodin není předpokládán jeho pokles pod tuto hodnotu,“ uvedli meteorologové.

Varování vyhlásil v souvislosti se saharským pískem. „Koncentrace se mohou v dalších hodinách snižovat, ale také výrazněji zvyšovat. Zároveň je možné, že se bude územní platnost smogové situace rozšiřovat o další kraje,“ napsal ČHMÚ na sociální síti X.

„Pro Jihočeský kraj to je výjimečný jev, protože zde smogové situace míváme velmi málo,“ řekla Renata Uhlíková z českobudějovické pobočky ČHMÚ.

Dodala, že lidé mohou při pohybu venku vnímat určité komplikace. Například se jim může hůře dýchat, škrábat je v krku nebo pálit oči. Vizuálně saharský prach není příliš zřetelný, jen při pohledu do dáli se může na nebi objevovat žlutě zabarvený odstín. Připomíná například vzedmutí prachu nad polem při zemědělských pracích.

Podle meteorologů se saharský písek bude na území České republiky pohybovat až do pondělí. „Zítra se očekávají projevy zejména na Moravě, ve vyšší míře na jihu našeho území,“ napsali na síti X. V oznámení ČHMÚ také uvedl, že je možné v brzké době očekávat vyhlášení stavu regulace, což je vyšší stupeň.

Saharský prach v sobotu způsobil to, že většinu dne bylo nad zasaženými oblastmi zataženo. Přesto se teploty držely na konec března na vysoké úrovni a na několika stanicích v Jihočeském kraji byly překonány rekordy. Nejvyšší hodnotu meteorologové naměřili ve Strakonicích, kde bylo 23,7 stupně Celsia.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...