Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jižní Tyrolsko s profesionály

Česko

Terény, kde trénují vrcholoví sportovci, nejsou běžným smrtelníkům nepřístupné. Ve velkých nadmořských výškách Jižního Tyrolska si tak zlepšíte kondici třeba společně s legendárním keňským maratonským týmem. Každopádně si tu zasportujete v luxusních podmínkách.

Itálie

Vzdálenost z Prahy: přibližně 700km

1 Bode Miller a romantika pro dva

Přírodní sjezdovky jediného jihotyrolského ledovce Schnalstal, které jsou otevřené téměř celý rok, lákají Bodeho Millera, který sem jezdí nejen kvůli tréninku a bodům do Světového poháru v Alta Badii a Val Gardeně, ale i na zdejší lahodná vína Gewürtraminer či Vernatsch (www.valsenales.it). Kdo nebude mít sněhu a ledu dost ani v noci, může přespat v ledovém iglú. Noc tu strávíte v teplém spacáku položeném na ovčím rounu - vnitřní teplota je kolem -3 až -6 °C. Než se uložíte ke spánku, využijte nejvýše položenou venkovní saunu či vířivku v Evropě. Ráno na vás bude čekat pohled na horský východ slunce v nadmořské výšce 2845 metrů. Cena 105 eur zahrnuje dopravu od lanovky na chatu, saunu i vířivku, večeři o čtyřech chodech, zapůjčení spacáku do -40 °C, lahev šampaňského a domácí snídani v chatě (www.goldenerose.it/en/mountain-hut-bella-vista/igloo).

2 Martina Sáblíková a vánoční trh v Bolzanu

Jak brousí svou techniku, můžete vidět na náhorní plošině Ritten, kam už osm let jezdí Martina Sáblíková pravidelně trénovat na venkovní bruslařský okruh Arena Ritten (www.arenaritten.it). Možná že právě díky speciálnímu povrchu, který získal pověst nejrychlejšího na světě, naše olympionička také vyhrává. Od 7. do 9. ledna 2011 ji můžete do Ritten přijet podpořit na mistrovství Evropy a pak si zalyžovat v malém, ale příjemném rodinném středisku Rittenhorn, které nabízí 15 km sjezdovek, 35 km běžkařských tratí i túry na sněžnicích. Před Vánoci ale návštěvu Rittenu určitě spojte s návštěvou vánočních trhů v nedalekém Bolzanu. Půvabné město se středověkou atmosférou leží pod majestátním dolomitským pohořím Rosengarten (do 23. 12.).

3 Lukáš Bauer a ladinské dobroty

Ve stopě Lukáše Bauera se můžete projet na Seiser Almu, největší náhorní plošině v Evropě. Celkem60km běžkařských tratí v jedinečném terénu vhodném pro klasiku i bruslení je propojených s tratěmi veVal Gardeně a profesionálové i amatérští lyžaři tu trénují v nadmořské výšce 1800 až 2200m. Vstup na upravené běžecké tratě je za poplatek 5 eur na den či 20 eur na týden (www.seiseralm. it). Spálené kalorie vydatně doplníte v chatě Sanon-Hütte s voňavou domácí kuchyní, dostanete se k ní ale pouze na lyžích či na saních tažených koňským povozem. Majitelé Rafael aMagdalena vaří skutečné speciality jihotyrolské a ladinské kuchyně a nabídnou i sýry vlastní výroby. Nad jihotyrolským špekemči voňavou polévkou ze sena ze Seiser Almu si vychutnáte výhled na jeden z hlavních vrcholů Dolomit, Langkoffel/Sassolungo (www.sanon.it).

4 Ondřej Bank, aprës ski a seznamka

Česká sjezdařská jednička Ondřej Bank je často k vidění ve Val Gardeně, kde vloni také vyhrál nejdelší alpský obří slalom Gardenissima. Ve dnech 17.-18. prosince sem můžete vyrazit na světový pohár a 3. dubna příštího roku na další Gardenissimu.

S trochou štěstí třeba večer po závodech seženete místo v baru Luislkeller ve vesničceWolkenstein/Selva (www.luislkeller.com) či Yello’s (www.yellosbar.com), kam se chodí bavit většina závodníků. Pokud jste nezadaní a rádi byste semněkoho pozvali na skleničku, můžete zkusit seznamovací program Dolomiti Superski Dating přístupný třeba přes aplikaci pro iPhone. Odpočinout si od společnosti pak můžete nordic walkingemvNordic Active Parku v bočnímúdolí Val Gardeny Langental/Vallunga. Mezi idylickými farmami, horskými potoky a lesnatými úbočími najdete nedotčená místa horského klidu (www.valgardena.it).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!