Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

John letěl vyznamenávat vrtulníkem, Nečas žádá vysvětlení

Česko

  15:42aktualizováno  20:30
PRAHA - Předseda vlády Petr Nečas bude po ministru vnitra Radku Johnovi (VV) a policejním prezidentovi Oldřichu Martinů žádat vysvětlení, proč v době vládních škrtů letěli na sobotní ocenění policistů a civilistů do Krnova a Ostravy vrtulníkem. Nečas to dnes řekl novinářům.

Ministr vnitra Radek John. foto: ČTK

Podle mluvčího ministerstva vnitra Jiřího Reichla jen využili pravidelných cvičných letů.John televizi Nova řekl, že ve vrtulníku se při cvičném letu "našlo jedno volné místo".

 Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale Johna zkritizoval. Ministr podle něj využívá vrtulník v situaci, kdy policie nemá ani na benzin.

Čtěte také

Ministr a policejní prezident v sobotu ocenili policisty a obyvatele Krnova, kteří zasáhli proti ozbrojenému lupiči, jenž předminulý týden s pistolí a granáty přepadl místní směnárnu. Policistům a dalším lidem se pachatele podařilo zneškodnit. Lupič při zásahu policie zemřel, zraněni byli čtyři policisté a další dva lidé.

Pravidelný cvičný let
Rozruch způsobilo to, že v době vládních škrtů a úspor přiletěli představitelé vnitra a policie na akci vrtulníkem. "Předpokládám, že mají přesvědčivé argumenty," řekl dnes premiér novinářům. Náklady nemusí být astronomické, ale především symbolicky to podle premiéra působí "nesmírně špatně".

Podle ministerstva ale John a policejní prezident jen využili pravidelných cvičných letů. "Při plánování této cesty policejní prezident nabídl ministrovi možnost využít cvičného letu, který musí piloti absolvovat v pravidelných intervalech," uvedl dnes mluvčí.

Mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská přitom ještě v sobotu odmítla potvrdit i to, že ministr vnitra s policejním prezidentem skutečně vrtulníkem přicestovali. "Je to tajná informace kvůli bezpečnosti ministra," řekla na dotaz ČTK Štětínská.

ČSSD požaduje rezignaci
"Ministr vnitra by měl nejprve zajistit prostředky pro to, aby policisté mohli jezdit auty a teprve poté, až těchto peněz bude dost, by měl létat vrtulníkem," řekl dnes Sobotka. ČSSD už v pátek Johna vyzvala k rezignaci s tím, že jde o nejméně transparentního ministra.

Podle exministra vnitra Františka Bublana (ČSSD) by se měly cvičné lety využívat smysluplněji. "Třeba na povodně nebo na monitorování dopravní situace," řekl Bublan Nově.

Kritiku za využívání vrtulníku si v minulosti vysloužil i tehdejší předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se pravidelně nechával letecky přepravovat mezi Prahou i Ostravou. Zaorálek tehdy argumentoval tím, že nešlo o soukromé, ale pracovní cesty. Nařčení ze zneužití armádní letky čelil někdejší premiér Mirek Topolánek. Služební let do Bulharska prý využil k soukromému mezipřistání v Rakousku.

Autoři: ,