Sobota 8. června 2024, svátek má Medard
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

John mění garanta protikorupční linky

Česko

PRAHA Protikorupční linku, kam lidé mohou volat svoje postřehy o úplatných úřednících, přestane od ledna provozovat organizace Transparency International (TI).

Ministerstvo vnitra přikleplo podle zjištění LN provoz bezplatné linky 199 konkurenci - občanskému sdružení Oživení. Resort linku každoročně dotuje částkou okolo dvou milionů korun. „Vůbec poprvé od existence linky 199 podaly žádost o dotaci na její provozování dva subjekty, a to Transparency International a Oživení. Ve všech oblastech, kromě zkušeností s provozem linky (ne však s poskytováním poradenství - pozn. red.), byl lépe hodnocen projekt Oživení,“ potvrdil LN mluvčí resortu vnitra Vladimír Řepka.

Zástupci Transparency International rozhodnutí ministerstva zatím komentovali velmi zdrženlivě. „Bylo to pro nás překvapení. Abych řekl pravdu, tak zatím zvažujeme, jak na to reagovat. Každopádně chceme plnit cíle i bez linky,“ řekl předseda správní rady Václav Láska. „Dosud jsme dostali jen strohé stanovisko, po důvodech se pídíme,“ dodal.

Msta, či prohra?

Organizace, která dlouhodobě upozorňuje na problémy s vyšetřováním korupce a nezávislosti institucí, má linku pod svými křídly od dob jejího vzniku, tedy od září 2007. Letošní boj ale prohrála.

Vnitro změnu oficiálně vysvětlilo tím, že konkurenční Oživení porazilo TI ve výběrovém řízení na plné čáře. „V ceně, administrativním zázemí, inovativnosti a strategii byl lépe hodnocen projekt Oživení,“ tvrdí mluvčí Řepka. Jedinou oblastí, kde podle něj měla TI nad svým konkurentem navrch, byly zkušenosti s provozem linky.

Protikorupční organizace se s úřadem dostala za poslední dobu hned několikrát do sporu. Jedna z roztržek se týkala právě linky 199. Konkrétně TI kritizovala Johna za to, že de facto „zahltil“ operátory. Vyzval totiž občany, aby každou zkušenost s korupcí hlásili právě na číslo 199.

To podle Petra Jansy z TI vedlo jen k tomu, že se u operátorů začaly scházet informace od „chronických stěžovatelů“, které však žádné důkazy o úplatcích ve státní sféře neposkytly. Lidé z TI také kritizovali některé Johnovy kroky v boji proti korupci. Na protest pak dokonce vystoupili z Johnova protikorupčního poradního sboru.

Autor: