Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

TOP 09 chce Johna odvolat. Nečas: Je to skandální propojení politiky a médií

Média

  18:00aktualizováno  19:07
PRAHA - Pokud se Radek John (VV) nevzdá poslaneckého mandátu, musí alespoň odejít ze sněmovních výborů. Požaduje to strana TOP 09. Její zástupci proto chtějí příští týden vyvolat hlasování ve sněmovně. Ta jediná ho může členství ve výborech zbavit.

Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a poslanec Petr Gazdík vystoupili v Praze na tiskové konferenci strany TOP 09 a hnutí STAN. foto: ČTK

Jednání o změnách ve výborech je zařazeno na program úterní schůze. "Já budu usilovat o to, aby došlo k přesunutí Radka Johna do jiného výboru," řekl serveru Lidovky.cz Petr Gazdík, šéf poslaneckého klubu TOP 09. Sám však považuje za nejlepší řešení, kdyby se John svého mandátu úplně vzdal.

Nečas: John si musí vybrat

Předseda VV Radek John obnovil k 1. listopadu svou žurnalistickou kariéru. Nastoupil do vydavatelství Empresa Media, pod které spadá například časopis Týden či TV Barrandov. Zároveň zůstává poslancem a také předsedou bezpečnostního výboru a členem mandátového a imunitního výboru.

K TÉMATU:

Z řad politiků však zaznívá názor: Poslanec nemůže být zároveň novinář. "Pan předseda John by se měl konečně rozhodnout, jestli chce být politikem, nebo novinářem. Nemůže být obojím, to zcela popírá roli nezávislé žurnalistiky," myslí si premiér a šéf ODS Petr Nečas.

Politik a novinář Radek John (VV)
Radek John (VV) a ministr vnitra Jan Kubice na zasedání sněmovního bezpečnostního výboru

Politik a novinář Radek John (VV)

Členství ve výboru = přístup k tajným informacím

Poslanci Johna mandátu zbavit nemohou, mohou ho však odvolat ze sněmovních výborů. Coby jejich člen mám totiž přístup k neveřejným informacím, které by mohl při práci novináře využívat. Například coby člen mandátového výboru mohl nahlížet do spisu Davida Ratha, který členové výboru dostali před hlasováním o jeho vydání k trestnímu stíhání.

"Myslím, že už tám dávno neměl být," poznamenal k Johnově působení ve výborech ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Sněmovna by měla odvolat Johna ze všech funkcí. Toto skandální propojení politiky, byznysu a médií nemůže pokračovat," prohlásil také předseda vlády Petr Nečas (ODS).

John však obavy kolegů, že bude vynášet důvěrné informace, považuje za liché. "Dosud jsem nepoužíval informace ve vyhrazeném režimu. A nebudu je používat ani teď, protože bych se vystavil postihu. Současně si myslím, že jsou vyhrazené informace, u kterých jejich zveřejnění neprospěje věci. Rozhodně nebudu čerpat z žádných dokumentů poslaneckých nebo vládních,“ tvrdí bývalý ministr vnitra.

ČTĚTE VÍCE:

Podle Gazdíka je však právě John hlavním podezřelým z toho, že vynášel tajné informace z výborů. "Myslí si, že je to v pohodě, když bude novinářem a zároveň poslanec a člen důležitých výborů. Tak si myslím, že to je další svědectví, že to mohl být on, kdo vyzradil například informace z kauzy Rath," uvedl Gazdík.

Gazdík proto doufá, že minimálně vládní poslanci podpoří návrh, aby byl John přesunut do jiných výborů. Zda zvednou ruku i poslanci ČSSD, není jasné. "Co si koalice napekla, to si musí také sníst," uvedl šéf klubu ČSSD Jeroným Tejc ke snaze odvolat Johna z čela bezpečnostního výboru. Byly to totiž právě vládní strany, které původně rozdělení bývalého branného a bezpečnostního výboru prosadily, aby Johnovi zajistily parlamentní funkci po jeho odchodu z čela ministerstva vnitra.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!