Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Cítím se nevinen, odmítl Skála obžalobu za popírání katyňského masakru

Česko

  17:16
Komunista Josef Skála ve středu u soudu odmítl obžalobu, která ho viní z popírání válečného zločinu. Skála a další dva obžalovaní, Vladimír Kapal a Juraj Václavík, v diskusi zveřejněné na kanálu YouTube zpochybňovali, že katyňský masakr spáchali Sověti. Skála tato fakta v debatě označil za verzi zrežírovanou nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Za trestný čin popírání genocidia mu hrozí až tříleté vězení.

„Cítím se zcela nevinen. Nesouhlasím s popisem skutku, právní kvalifikací ani navrženým trestem,“ řekl Skála u Obvodního soudu pro Prahu 7, kam ho přišly podpořit desítky sympatizantů zejména staršího věku. Zhruba padesátka z nich se vměstnala do jednací síně, řada dalších musela zůstat na chodbě.

Debata, které se týká obžaloba, se uskutečnila v létě roku 2020. Moderoval ji obžalovaný Vladimír Kapal ze Svobodného rádia a vedle Skály v ní diskutoval také třetí obžalovaný Juraj Václavík – amatérský historik a autor knihy, jež podle anotace „odhaluje skutky, život a vládu Josifa Vissarionoviče Stalina, člověka zakydaného hromadou špíny“.

Podle historiků vyvraždila polské válečné zajatce v Katyni v roce 1940 sovětská tajná policie NKVD. Kapal ale v pořadu podle obžaloby například uvedl, že „všechno je trošičku jinak, než se nám snaží v současné době namluvit“. Skála zase řekl, že na vytváření nacistické legendy o NKVD od počátku spolupracovala exilová polská vláda.

Exhumaci tisíců těl z hromadných hrobů označil za údajnou. Hovořilo se také o tom, že masové popravy v terénu do hromadných hrobů byla čistě německá metoda. Kapal následně podle obžaloby záznam rozhovoru nahrál na YouTube, kde jej do nynější doby shlédlo přes 13 tisíc lidí.

Pouze jsme uváděli fakta, hájí se Kapal

„Odmítám se nechat soudit za to, co patří historikům, my jsme pouze uváděli fakta,“ prohlásil stručně Kapal. Daleko obsáhlejší výpověď poskytl vystudovaný hutní inženýr Václavík, který soudci zeširoka nastínil svou verzi dějin, podle níž jsou viníkem katyňského masakru Němci. „Žalobu žádám zamítnout jako nemístnou. Snad na tom nejsem tak zle, abychom nemohli vyjádřit pochybnosti. Nikomu neškodím, nikoho nenabádám k nepravostem,“ podotkl.

Soudce Tomáš Hübner Václavíka po několika desítkách minut zastavil. „Nebudeme tady dokazovat historii, protože je naprosto jasné, že to udělal Sovětský svaz a jeho složky,“ řekl s tím, že stejné argumenty jako Václavík používali opakovaně skalní stalinisté, než sovětský politik Nikita Chruščov prozradil, jak to s masakrem skutečně bylo. „Jestli mi chcete několik hodin vykládat, že Katyň spáchali Němci, tak to můžete, ale já vám neuvěřím,“ doplnil soudce za nesouhlasného hučení veřejnosti v jednací síni.

Skála, který je označovaný za stalinistu, se chtěl ucházet o post prezidenta republiky. Nesehnal ale dostatek podpisů od občanů. Před druhým kolem prezidentské volby se setkal s kandidátem Andrejem Babišem (ANO), což Babiš následně v médiích bagatelizoval.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...