Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Středula není šéfem odborů. Moje lajdáctví, o funkci budu žádat znovu, řekl

Česko

  11:13aktualizováno  12:12
Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula skončil v čele organizace. Buňka odborů KOVO, které je členem, mu zaslala dopis, kde mu pro neplacení příspěvků oznámili vyloučení. O nástupci budou zástupci organizace jednat. Středula řekl, že se chce znovu o funkci ucházet.

„Já si o ten mandát rád znovu řeknu a budu čekat na potvrzení. Pokud to bude jinak, je to na delegátech,“ řekl Středula v úterý novinářům.

Středula podle členů odborů nezaplatil povinné příspěvky. „Bylo to moje lajdáctví,“ přiznal a doplnil, že nyní už má zaplacené všechny příspěvky a zůstává nadále členem ÚV KOVO. K události uspořádají odbory 25. března mimořádný sněm, na kterém mimo jiné proberou, zda nedošlo k dalším pochybnostem.

Na úterní schůzce Středula vysvětloval vedení ČMKOS nesrovnalosti ve svých platbách. Veřejnosti dále situaci vysvětlovat nechce. „Už jsem to vysvětlil dost,“ reagoval na dotazy novinářů.

„Pro konfederaci to znamená to, co usnesla dnešní rada, že pověřila zatím oborové místopředsedy přípravou mimořádného sjezdu,“ uvedl po jednání místopředseda ČMKOS Vít Samek. Dodal, že jedním z bodů programu mimořádného sjezdu bude také volba nového předsedy. Samek novinářům odmítl říct, zda Středulu ve volbě předsedy podpoří.

Středula uvedl, že poplatek, který činí 1 procento z čistého příjmu, zaplatil ještě dříve, než mu přišel dopis ze základní organizace. Částka se mu ale vrátila zpátky na účet.

Na případ jako první upozornil Blesk.cz. Pravost dopisu, kterým se Středula dozvěděl o konci svého členství v odborech, potvrdil šéf odborů KOVO Roman Ďurčo.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 000 členů. Podle dostupných informací přestal být Středula členem odborové organizace 24. listopadu a obnovilo se mu 14. prosince. Největší odborovou centrálu v zemi Středula vedl od roku 2014. Naposledy ho odboráři zvolili do čela ČMKOS na další čtyřleté období na sjezdu v dubnu 2022.

Mezi sjezdy může podle statutu ČMKOS předsedu a místopředsedy odvolat sněm. Může také zvolit nástupce. Může pak také rozhodnout o svolání mimořádného sjezdu.

Autoři: ,