Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jošt patří na koně. A do Brna

Česko

Uznání markraběti - Brno by mohlo dostat první velkou jezdeckou sochu

BRNO Praha má svatého Václava, Brno bude mít na koni Jošta. To je záměr iniciativy za první jezdeckou sochu v Brně. Do jejího čela se postavil někdejší primátor, nyní senátor Richard Svoboda. Věří, že v Brně do dvou let socha vznikne.

* LN Máte Jošta skutečně za jednoho z nejvýznamnějších Brňanů, byl víc než Mendel a jiní?

Synovec Karla IV. Jošt byl jistě panovníkem evropského formátu. Nepochybuji o tom, že vládce, který učinil svým sídelním městem Brno a dosáhl jednoho z nejvyšších světských úřadů v Evropě, si zaslouží být připomínán. Chceme-li postavit jezdeckou sochu, jsem si jistý, že na koni to bude slušet lépe markraběti než Mendlovi, Janáčkovi nebo Frantovi Kocourkovi.

* LN Ale přesto, kdybychom si udělali anketu v ulicích: Kolik Brňanů by bylo schopno odpovědět, kdo vlastně Jošt byl?

Málo. Napříč generacemi. Je to ostuda moravských Lucemburků, nebo výraz našeho ignorantství? A není právě naše obecná nedovzdělanost a neochota přemýšlet o čemkoli jiném než o nejbližším hamburgeru a daňovém přiznání důvodem k něčemu na první pohled tak nesmyslnému jako postavit na náměstí bronzového jezdce? I třeba v drobném komplexu, že Pražáci už jezdeckou sochu mají.

* LN Bráno historicky - Jošt Lucemburský byl spíše politik než vojevůdce, a když vedl války, tak bratrské se svým bratrem Prokopem. Není tedy příliš odvážné ho zobrazovat na koni jako hrdinu?

Také obraz svatého Václava je v našich myslích přece výsledkem nesčetných a vrstevnatých interpretací, mýtů, polopravd. A sedí na koni, je jedním ze symbolů Prahy. I v Joštově případě je kůň především atributem doby, atributem vládce. Nevím, jestli byl lepším jezdcem Jošt nebo jeho praprapředek Václav, ani to, který z nich byl větší klaďas nebo rošťák, ale o to přece nejde. O skutečném Joštovi toho víme o něco více než o Václavovi, takže prostor pro mýty, interpretace a legendy je užší, ale existuje a v jistém smyslu a do jisté míry je na nás, koho z něj učiníme. Osobností evropského formátu nesporně je.

* LN Když tvořil Josef Václav Myslbek pro Prahu sochu svatého Václava, pracoval na ní celé roky. Je reálné, aby vznikla socha v Brně do dvou let, do výročí zvolení Jošta římským králem?

Autora sochy budeme hledat mezinárodní soutěží. V hlavní roli bude, jak věřím, brněnská radnice, a jistě to nebude mít lehké. Tím spíše, že podobná díla nejsou v naší době právě obvyklá. Snad sochaři přijmou zadání soutěže jako výzvu. Dnešní technika a technologické postupy přece jen skýtají tvůrcům lepší možnosti než za Myslbeka. Zbývající čas je krátký, ale reálný. Jediné, na čem budu neochvějně a vší silou trvat, je to, aby bylo dobře poznat, že socha zobrazuje moravského markraběte na koni a ne třeba Annu Proletářku na traktoru za vrcholící kolektivizace venkova. Abstraktní umění dostane jistě šanci jinde a jindy.

* LN Zatím představitelé města tvrdí, že by socha měla stát na Moravském náměstí na současném parkovišti u kina Scala. Například historička Milena Flodrová a další ale logicky říkají: Jednu sochu už Jošt má na průčelí Místodržitelského paláce a díval by se tak svému koni do zadní části. Není lepší najít jiné místo?

Konkrétní místo může být a nepochybně ještě bude předmětem debaty, ale myslím si, že úprava prostranství kolem Nejvyššího správního soudu a kostela svatého Tomáše je nezbytná a že by mu tato dominanta slušela. Pod dlažbou svatého Tomáše našel Jošt místo posledního odpočinku. Toto rozhodnutí je však výlučně na městských zastupitelích a nemám na něj žádný vliv. S Milenou Flodrovou jsme si slíbili, že budeme hledat v tomto projektu společné postoje.

* LN Kvůli Joštovi chcete pořádat veřejnou sbírku. Jak podle vás bude vypadat typický dárce?

Věřím, že typičtí dárci nebudou, že se připojí fyzické i právnické osoby se symbolickými dary i většími částkami, lidé z různých věkových i sociálních skupin. Hodně bude záležet na tom, zda naší iniciativě pomůže svými kroky Brno, jeho lidé, nejen ti na radnici. Předpokládaná cena je relativně vysoká, kolem deseti milionů korun. Nebudeme rozlišovat, zda někdo přispěje padesátikorunou nebo částkou o řády vyšší. Každý dárce se uvidí na webu, najde se v reprezentativní knize a ocitne se i na seznamu, který bude spolu s drobnostmi vypovídajícími o naší době vložen do sochy. Jde o sebeuvědomovací gesto, řekněme o kultivovaný akt moravského evropanství, o trochu radosti z tvůrčího činu, o sdělení, že známe svou minulost a chceme jí být hodni, že známe svoji cenu. Zvažujeme různé formy propagace a získávání prostředků, s mnoha podněty přišel například jeden z podporovatelů akce, kastelán hradu Veveří Petr Fedor. Teď musíme vybrat nápady, které uskutečníme.

* LN Jošt je jediný král pohřbený v Brně. Zvolen byl v roce 1410, zemřel o rok později. Skutečně věříte, že se k šestistému výročí těchto událostí podaří vybudovat podzemní garáže u Janáčkova divadla a vyprázdnit tak Moravské náměstí, aby tam socha stála?

Král nemůže stát na parkovišti. Garáže byla první věc, na kterou jsem se primátora Onderky málem před rokem při přípravě iniciativy ptal a dostalo se mi ujištění, že město v připravovaném projektu garáží pod Janáčkových divadlem pokračuje a že by měly být hotovy včas. Věřím tomu.

* LN A ještě detail: V Brně je pohřbena i jedna královna. Nezasloužila by si i ona pozornost?

Eliška Rejčka je šancí pro šikovné angažované holky. Kluci vojáčky, holky panenky. Až si ji vymyslí, slibuji, že jim na ni něco přidám.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!