Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsem blázen do Porsche 911

Česko

VÁŠEŇ DALIBORA GONDÍKA

Cokoli, do čeho teče benzin, střídavě to bouchá a hýbe to koly, je moje láska. Od malička. Odebírám asi osm odborných časopisů, neustále koukám na sportovní přenosy, jezdím na závody... O víkendu se mnou není doma k vydržení,“ říká herec a moderátor Dalibor Gondík. První řidičské zkušenosti sbíral už v deseti letech – a rovnou s těžkou mechanikou. „Můj strýc Milan jezdil s náklaďáky a bagry. Tatra 148, Praga V3S, Avia A 30, bagr KSH, to byly stroje, kterými mě vozil a na poli nebo někde na šachtě mi je vždycky půjčoval. Miloval jsem prázdniny a ježdění se strejdou,“ vzpomíná.

Z aut Gondík nejraději vzpomíná na Volkswagen Vento TD a podezřele rychlou dodávku Transporter. Nyní jezdí Volkswagenem Touran s dvouspojkovou převodovkou a sportovním paketem R-line. Tahle „kombinace svižnějšího svezení a náklaďáku“, jak říká, splňuje jeho protichůdné potřeby. „Odvézt hodně věcí a někdy si zablbnout v serpentinách kolem Karlštejna... Navíc je to sedmimístný a to je taky paráda. To víte, já jsem rád s lidma a třeba na divadelní cestu do Liberce, kam jezdíme se sestrou hrát, nás může jezdit hodně,“ chválí.

Auta rád zkouší. „Jeden čas jsem měl zapůjčenou Fabii RS jako ,cvičku‘ na Rallye, který jsme jezdili s Ťuldou Brouskem a Jirkou Kulhanem. Měla asi 190 koní a 400 krouticí moment. Hrabalo to i na trojku. No a stojím si takhle na červený a vedle mě Golf, za volantem závoďák. Koukal na moji stříbrnou pixlu, padla zelená a vyrazil. Já taky a na dalších světlech jsem byl dřív. Nešlo o absolutní rychlost, ale o pružné zrychlení. Vyběhnul z auta a skoro plakal: Tak já si koupím Golfa VR6, mám tam čip a já nevím, co ještě, a ujede mi Fabie? Co tam máš? Raketovej pohon? Říkám: Sedej! Smáli jsme se jak blázni, když jsme se na velkém prázdném parkovišti pořád dokola rozjížděli a brzdili,“ vzpomíná.

O svém vysněném autě má Dalibor Gondík jasno. „Jakýkoli Porsche 911. To je jasný. A chtěl bych ho na každej den. Do práce, na zájezdy, do divadla, na výlety... Jsem do něj blázen. Od malička.“

Autor:

Vyhrajte boj s atopickým ekzémem. Zapojte se do soutěže
Vyhrajte boj s atopickým ekzémem. Zapojte se do soutěže

Trápí vás atopický ekzém? Nejste v tom sami. S tímto kožním onemocněním bojuje 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo dětí...