Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Jsem disident EU, řekl Klaus

Česko

DUBLIN Václav Klaus se považuje za disidenta Evropské unie. Český prezident to prohlásil na úvod své třídenní návštěvy Irska. Klausova slova souvisela s jeho dnešní soukromou návštěvou Declana Ganleyho; podnikatele, který se velkou měrou zasloužil o to, že Irové v červnu odmítli Lisabonskou smlouvu. I Klaus je v Evropě proslulý odporem k tomuto dokumentu. Podle deníku Irish Times vyvolala Klausova naplánovaná večeře s Ganleyem odpor u irské vlády, která si údajně měla stěžovat i na českém velvyslanectví v Dublinu. Čeští diplomaté ale prý žádnou stížnost nezaznamenali. „Já nevidím žádný důvod, abych se s ním nemohl setkat,“ citovala Klause agentura ČTK. Vzpomněl i svého předchůdce Václava Havla, který podle něj s oblibou zahraniční disidenty potkával. „Takže já se teď setkávám s disidentem Evropské unie a já se mezi ně počítám,“ dodal český prezident.

Pokračování na straně 2

Klaus v Irsku: Jsem disident EU

Dokončení ze strany 1

Ganley se však s Klausem nesetkává poprvé. Hovořili spolu již v létě v Lánech. Klaus po irském „ne“ v referendu označil Lisabonskou smlouvu za mrtvou.

Své názory však Klaus údajně osobně netlumočil irskému premiérovi Brianu Cowenovi. Podle něj to nebylo ani potřeba. Již v rozhovoru pro irský nedělník Sunday Business Post český prezident uvedl, že se smlouvou by byl právní řád EU méně transparentní. „Došlo by k převedení dalších pravomocí od členských států na unijní úroveň,“ řekl. Podle Klause by smlouva další problémy spíše vyvolala, než řešila.

V Česku se schvalování Lisabonské smlouvy zbrzdilo kvůli tomu, že parlament čeká na vyjádření Ústavního soudu, zda dokument není v rozporu s ústavou. Původně o tom měl soud rozhodovat již včera. Právě Klausova návštěva Irska si však vyžádala odklad asi o dva týdny. Prezident se totiž chce soudního jednání zúčastnit. Zpoždění zřejmě vadí premiérovi Mirku Topolánkovi, který nedávno Klausovi nepřímo vyčetl, že se kvůli němu nestihne smlouva ratifikovat do konce roku.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...