Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Jsou pro dítě lepší kontaktní čočky, nebo operace?

Česko

PORAĎTE SI NAVZÁJEM

Šestiletá dcera nosí na dálku dvojky dioptrie. Zapsali jsme ji na hodiny latinskoamerických tanců, při kterých jí ale brýle překážejí. Máme jí pořídit kontaktní čočky, nebo je lepší, aby podstoupila operaci?

VAŠE NÁZORY

V mladém věku se oční operace nedoporučují, protože se zrak mění. Ve starším věku se také nedoporučují, protože dochází k vývoji dalekozrakosti a místo brýlí na dálku by pak pacient musel nosit brýle na blízko. Z toho plyne, že vhodný věk pro operaci je asi od 25 do 40 let.

L

Velmi dobře chápu, jaký je to handicap - nosila jsem v tom věku tři dioptrie a zábava to nebyla. Pokud se jedná jen o hodiny tance, tak jsou rozhodně lepší čočky. A může mít i jednodenní, tak se nic moc nestane, když se jí je nepovede nandat a omylem se čočka ztratí.

b

Na operaci určitě ne! Stav očí se ustaluje až kolem 20. roku života. A ani v tomto věku lékaři ještě laserovou operaci nedoporučují. Sortiment kontaktních čoček je velký, přesto u dětí kontaktní čočky také nejsou nejvhodnější. Jednak je velmi důležitá hygiena, jednak se může oko pod čočkou poškrábat, dostaneli se tam nějaká nečistota. Já jsem takhle sama téměř přišla o oko, jen vinou toho, že mi přišel do očí s čočkou prach a s ním i agresivní bakterie. Pokud se pro čočky rozhodnete, je nejdříve nutné zjistit zakřivení oka. Existují specializovaní oční lékaři či můžete zajít do některé optiky. Osobně si však myslím, že dvě dioptrie nejsou tak moc, aby se nedalo tancovat bez brýlí.

Jana

JAK TO VIDÍ ZDRAVÍ LN

Podle Pavla Diblíka, primáře Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou dalekozrací lidé schopni sportovat bez brýlí, protože středně velkou vadu si doostří a většinou prý hrozí pouze zhoršení šilhání.

„Krátkozrakých je v tomto věku minimum, a je-li šestileté dítě krátkozraké, s vysokou pravděpodobností jeho vada poroste do velkých hodnot. V těchto situacích je třeba primárně řešit, jaký sport vůbec dělat, a to kvůli riziku komplikací při úderu do hlavy či oka a podobně,“ říká primář.

Pokud nechcete, aby dítě mělo brýle nebo mu při určité činnosti překáží, pak jsou podle něj vhodné kontaktní čočky. S výjimkou drahých jednorázových však nejsou bez rizika. Musí je aplikovat rodič a často i v podmínkách, kdy není možné zajistit stoprocentní čistotu.

Operace se provádí až po stabilizaci oční vady.

***

PŘÍŠTÍ OTÁZKA

Jak vyhrát nad migrénou?

Já i manžel trpíme migrénami. Zdědila to po nás i naše dcera. První záchvaty se u ní objevily ve třinácti letech. Dnes je jí šestnáct a bolesti hlavy jsou čím dál častější - i desetkrát do měsíce. Lékařka nám řekla, že by léky-triptany neměla tak často užívat. Navíc jí v poslední době přestávají zabírat. S bolestmi hlavy se ale nemůže soustředit ve škole a zhoršuje se jí prospěch. Prosím poraďte, jak nad migrénou jinak vyzrát.

Své dotazy posílejte na barbora.minksova@lidovky.cz

lidovky.cz

Více informací naleznete na www.lidovky.cz/poradny