Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Za čtyři až pět týdnů vláda projedná důchodovou reformu, uvedl Jurečka

Česko

  12:37aktualizováno  15:57
Za čtyři až pět týdnů projedná důchodovou reformu vláda, řekl ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka po setkání s prezidentem Petrem Pavlem, který se příští týden setká i s opozicí. Jurečka je připraven s opozicí jednat až do druhého čtení důchodové reformy ve Sněmovně.

„Jednání prezidenta a opozice by mělo být dříve, než důchodovou reformu schválí vláda,“ uvedl pro iDNES.cz Jurečka již před cestou na Hrad.

Již dříve ČT informovala, že prezident Petr Pavel chystá na přelom února a března jednání o důchodové reformě s vládou i opozicí. Hlava státu chce, aby důležitý zákon, který má ovlivnit podobu penzijního systému na dlouhá léta dopředu, získal v parlamentu širší podporu.

Na vládu ministr do té doby nepřinese seznam těžkých profesí. Lidé, kteří v nich pracují, mají mít šanci odejít dříve do důchodu, aniž by jim byly kráceny penze. „Vláda to projednávat nebude, a ještě nemůže, v příštích dnech to budeme odesílat na vládu jako součást návrhu celé důchodové reformy. Tedy reálně to ještě bude projednávat legislativní rada vlády a pak vláda,“ uvedl Jurečka. Koho chce mít na seznamu těžkých profesí, zveřejní v pátek na speciální tiskové konferenci.

Jsme z těch odkladů nervózní, řekl Ďurčo

„Jsme z těch průtahů nervózní. Nejdříve říkali, že seznam bude na konci listopadu, potom na přelomu roku, teď už je to zase březen. Jejich komunikace je od začátku jejich volebního období nešťastná. My jsme chtěli, aby to bylo předloženo třeba při nějakém našem společném jednání. Nicméně si myslím, že to bude zase nějaká velkolepá tisková konference, kde to tedy ministr Jurečka národu představí. Jsou tajemní jako hrad v Karpatech,“ kritizuje průtahy předák předák Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.

„Návrh, který v pondělí na jednání tripartity prezentovali úředníci z ministerstva práce a sociální věci, je hotový. Shoda panovala na té čtvrté kategorii, tedy nejnáročnější. O čem se vedly debaty, byla ta třetí. Jestli v plné šíři nebo ne. Návrh představil, že by se mělo jednat zhruba o něco přes sto tisíc zaměstnanců. Jsou vyjmenovaná některá rizika a jejich typy. Jako například teplo, chlad, prach, hluk a nebezpečné látky. Ale my neumíme specifikovat přímo ty profese, to musí dát dohromady úředníci z ministerstva. V připomínkování dodali ještě postoj zaměstnavatelů, ale já si myslím, že na začátku března už by mělo být jasno,“ doufá Ďurčo.

Odborům vadí „nekonečný“ věk odchodu do penze, zaměstnavatelé ocenili odvahu vlády

Důchodová reforma, včetně dřívějších penzí pro náročné profese, byla jedním z hlavních bodů pondělního jednání tripartity. „Nesouhlasíme s nekonečným věkem odchodu do důchodu,“ řekl šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

Označil za nepřijatelné, že podle pravidel, která připravila vláda, by narození v roce 2005 mohli jít do důchodu až v 70 letech.

Zcela jinak to vidí zaměstnavatelé. „Oceňujeme odvahu této vlády podívat se pravdě do očí,“ řekl po jednání prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Systém je podle něj beze změny neufinancovatelný. Považuje za správné postupné posouvání věku odchodu do důchodu podle délky dožití.

26. února 2024

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL minulý týden řekl, že jeho úřad spolu s resortem zdravotnictví dokončuje výčet profesí, jichž se má týkat dřívější důchod bez krácení pobírané částky.

V neděli v televizi Prima uvedl, že tento týden okruh náročných profesí představí a návrh důchodové reformy zároveň předloží vládě. Výčet náročných profesí má vycházet z nynějších čtyř kategorií prací.

Kvůli překračování limitů hluku, prachu a dalších rizikových faktorů jsou ve třetí a čtvrté kategorii potřeba ochranné pomůcky, ve čtvrté kategorii je i při jejich používání vysoké riziko ohrožení zdraví.

Jurečka uvedl, že možnost dřívější penze by mohlo mít všech asi 18 tisíc pracovníků čtvrté kategorie a část ze 450 tisíc lidí z kategorie třetí. Zaměstnavatelé by na ně platili vyšší odvody. Odboráři prosazují, aby se dřívější penze týkala i všech lidí ze třetí kategorie.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...