Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nepřijatelné, říká Okamura o reformě penzí. ANO o ní promluví s prezidentem

Tomio Okamura (SPD) na jednání Poslanecké sněmovny, kde se poslanci mimořádně sešli z podnětu opozičního ANO k migračnímu paktu EU. (28. února 2024) foto: Radek Vebr, MAFRA

Ministerstvo práce představilo návrh zákona k reformě penzí. O změně předčasných odchodů do důchodu pro náročné profese i tom, jak změny penzí ovlivní praxi, budou zástupci ANO jednat v úterý s prezidentem. Hnutí SPD po vládě požaduje odborné studie toho, proč u náročných profesí není zohledněn například i faktor psychické zátěže.
  12:44aktualizováno  13:12

„Je to nepřijatelný návrh na zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let a zpomalování nově přiznaných důchodů od roku 2026. Co se týče náročných profesí, tak návrh přichází pozdě a je neúplný,“ řekl pro iDNES.cz předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Dodal, že jeho hnutí bude požadovat předložení analýzy a odborné studie, proč nejsou zohledněny další rizikové faktory, například psychická zátěž.

„Slíbili jsme voličům, že napravíme selhání předchozích vlád a připravíme důchodovou reformu. To nyní plníme, reforma přináší řadu důležitých opatření, bez kterých bychom neměli dostatek peněz pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky,“ sdělil pro iDNES.cz premiér Petr Fiala.

Také Piráti prý myslí na další generace. „Chceme, aby měly důstojný život nejen senioři, ale i další generace, naše děti a vnuci. Při zachování současného systému se to nestane, i když budou celý život pracovat. Proto musíme udělat změny směrem k větší udržitelnosti,“ uvedl pro iDNES.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Řekl také, že jeho strana u těžkých profesí vítá, že měřítkem náročnosti je jasně popsaný dopad na lidské zdraví. Podle něj jsou kritéria nastavena jednoznačně, každý tak bude vědět, na co má nárok.

Pokud mi má osmdesátiletý lékař operovat srdce, je to problém, míní Juchelka

Opoziční hnutí ANO chce po ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) analýzu dopadů plánovaných změn v penzích u třetí kategorie náročných profesí. Pracujícím seniorům by ANO jejich aktivitu zohlednilo v důchodech, nikoli snížením sociálních odvodů, jak navrhuje Jurečkův úřad.

O plánu úpravy předčasných odchodů do důchodů pro náročné profese a o tom, jak změny penzí ovlivní praxi, budou zástupci ANO jednat v úterý s prezidentem Petrem Pavlem. Stínový ministr práce a sociálních věcí za ANO Aleš Juchelka považuje za důležité se dozvědět, kam úpravy důchodů připravené vládou ve třech vlnách parametrických úprav míří.

„Zda je cílem změn, že já dám svá vnoučata do autobusu osmdesátiletému řidiči, který je vezme na výlet, bude to zásadní problém. Stejně, jako když mi bude osmdesátiletý kardiolog operovat srdce,“ uvedl Juchelka.

V Jurečkově návrhu předčasných důchodů pro náročné profese mu schází konkrétní výčet pracovních pozic z třetí kategorie, kterých se změna má dotknout. „Zajímají mne zdravotníci, třísměnné provozy, prašnost,“ vyjmenoval.

„Návrh Mariana Jurečky je diskreditací pojmu důchodová reforma, protože nepřináší nic koncepčního, ale pouze zhoršuje postavení současných i budoucích penzistů. Hlavní problém návrhu v tom, že nepřináší do důchodového systému jedinou korunu navíc, chybí například zatraktivnění spoření nebo motivace k většímu zapojení zaměstnavatelů,“ sepsula reformu šéfka sněmovního klubu ANO Alena Schillerová.

Kritizuje také absenci paragrafového znění u profesí, které budou do penze chodit dřív.

Návrh upravuje růst důchodového věku podle doby dožití, minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívější penzi pro náročné profese. Budou to například některé zdravotní sestry, skláři, kováři nebo lidé pracující v lesnictví. „Zedníci, kamnáři, dlaždiči, je to poměrně dlouhý výčet,“ řekl Jurečka.

Výčet těžkých profesí má vycházet z nynějších čtyř kategorií prací. Kvůli překračování limitů hluku, prachu a dalších rizikových faktorů jsou ve třetí a čtvrté kategorii potřeba ochranné pomůcky, ve čtvrté kategorii je i při jejich používání vysoké riziko ohrožení zdraví.

Jurečka řekl, že dřívější nekrácený důchod má být možný pro celou čtvrtou kategorii, což se týká asi 18 tisíc osob a část lidí z kategorie třetí. Ze třinácti rizikových faktorů u třetí kategorie chce Jurečka brát v potaz fyzickou zátěž, vibrace, teplo a chlad. „Týká se to 118 921 lidí,“ řekl v pátek ministr práce a sociálních věcí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!