Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

K čertu s realitou

Česko

Kdo zabil Thea van Gogha? Potomek Paula Gauguina

Konspirace táhnou. Tajné dějiny Evropy, světa, starého Egypta, Čech, Moravy a Slezska, jezuitů – to vše na nás vykukuje z výloh. Kniha 11. září 2001. Příšerný podvod se ve Francii stala bestsellerem. Tak proč by neletěl příběh o tom, že Vincent van Gogh si ucho neuřízl sám, ale usekl mu je Paul Gauguin? Je to naše přání. Ve společnosti, kde občané vydávají více peněz na ezoteriku než stát na vzdělání (pár let starý údaj z Francie), se můžeme těšit na leccos.

Dozvíme se třeba, že Rudolf Diesel nezmizel v paluby parníku jen tak, ale že v předvečer první světové války toho pacifistu do moře někdo hodil. Přečteme si, že básník Paul Celan nespáchal roku 1970 sebevraždu skokem do Seiny, ale že ho tam strčila Ingeborg Bachmannová. A že ona sama o tři roky později nepodlehla popáleninám po požáru římské nemocnice, ale byla otrávena nepřáteli. Myslíte si snad, že se Ernest Hemingway zastřelil? Kdepak. Určitě ho – pár měsíců poté, co se z Kuby vrátil do USA – odpráskli agenti Fidela Castra.

Tak rádi se dovídáme, jak to „bylo ve skutečnosti“, až je pro nás realita zcela nepřitažlivá. Jak to bylo ve skutečnosti s Goghovým příbuzným Theem? Nepovídejte, že ho před pěti lety zavraždil islamista. Určitě ho propíchl nějaký potomek Paula Gauguina.

Čtěte „Van Gogh si...“ na straně 14

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...