Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

K odjezdu z ČR se přihlásilo 2200 cizinců

Česko

PRAHA První fázi dobrovolných návratů využilo asi 2000 cizinců, druhou, která platí do konce roku, zatím 200 lidí a třetí fázi pro nelegální pracovníky využilo 15 cizích státních příslušníků. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to včera řekl ministr vnitra Martin Pecina.

Nelegálně pobývající cizinci se podle ministra vyhnou proceduře vyhoštění tím, že se dobrovolně přihlásí do programu. Nebudou ale moci navštěvovat Českou republiku po nějakou dobu, která je závislá na době, po kterou v Česku nelegálně pracovali.

Program má podle Peciny pomoci cizincům, kteří byli zprostředkovatelskými firmami vlákáni do České republiky v době největší konjunktury. Program jim má pomoci se co nejsnáze dostat domů. „Jsou skutečně problémem nejen pro náš trh práce, ale zejména z pohledu organizovaného zločinu,“ dodal ministr.

V první fázi, která začala 16. února a skončila 24. července, dostávali cizinci do začátku 500 eur (cca 12 770 korun). Nejvíce se do ní přihlásilo Mongolů. Na dalších pozicích byli Uzbekové a Vietnamci. Ve druhé fázi dostávali navrátilci k bezplatné letence 300 eur (asi 7660 korun).

Nelegálně pobývající cizince ministerstvo vnitra rozděluje do dvou skupin. V první jsou lidé bez vlastních finančních prostředků. Ministerstvo jim uhradí letenku a ubytování pro poslední noc před odletem. Čeká je však delší zákaz pobytu v ČR než druhou skupinu. Do té budou zařazeni ti, kteří si letenku do vlasti uhradí sami. Tento projekt začal 15. září a potrvá do 15. prosince.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...