Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

K odpůrcům radaru se přidali Němci na kolech

Česko

PŘÍBRAM Protest proti plánované americké radarové základně v Brdech vyjádřili účastníci sobotního mezinárodního mítinku v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku. České odpůrce radaru přijeli podpořit i jejich kolegové ze sousedního Německa. Středočeské město si zvolili za cíl cyklistické jízdy nazvané Na kolech za mír, odzbrojení a civilní Evropu, která odstartovala 2. srpna v Ulmu. Mítinku se podle pořadatelů zúčastnilo asi 150 lidí.

„Jsme za odzbrojení a za Evropu bez atomových zbraní,“ prohlásil za pořadatele cyklojízdy mluvčí Německé mírové společnosti – Sjednocených odpůrkyň a odpůrců válečné služby Thomas Rödl.

Ktřicetihlavému německému pelotonu se od hranic přidávali další cyklisté a do Rožmitálu jich přijelo asi 60. Byl mezi nimi i komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček.

USA chtějí v Česku umístit radarovou základnu a v Polsku s ním spojené silo s desítkou raket. Celý systém má Američany a spojence chránit proti útokům ze zemí, jako je Írán. Smlouva o vybudování radaru mezi USA a ČR byla podepsána 8. července.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...