Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

K románku s Dianou nedošlo

Česko

Bývalý francouzský prezident Giscard d’Estaing uvedl svůj román na pravou míru

PAŘÍŽ Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing uvedl, že nikdy neměl intimní vztah s britskou princeznou Dianou. V rozhovoru pro týdeník Le Point tak zarazil spekulace kolem jeho nového románu Princezna a prezident, kde charakteristiky obou sobě si hodně blízkých postav pasují téměř dokonale na něho a Dianu.

D’Estaing řekl, že smyšlenou Patricii, princeznu z Cardiffu, popsal jako Dianu a učinil ji hrdinkou románu, aby oživil vzpomínky na ni. Román, jehož děj se odehrává převážně v komnatách prezidentského paláce v Paříži, by prý nespatřil světlo světa, kdyby d’Estaing neslíbil Dianě, že napíše něco o milostných vztazích mezi vedoucími představiteli velkých zemí. V knize se také objevilo motto „splněný slib“.

D’Estaing prý chtěl vydat knihu anonymně pod jménem Anne Eaux-Nimes, ale vydavatelé jej od toho odradili.

Uvedení věcí na pravou míru, o něž se bývalý francouzský prezident pokusil, patrně bude novou vodou na mlýn britského tisku, který se nevěřícně zaobíral otázkou, zda jsou v něm vskutku „autobiografické prvky“. Například deník Times si již ale dal dohromady, že d’Estaing opustil funkci, a tedy i Elysejský palác několik měsíců před Dianinou svatbou s Charlesem. Když se dostaly na veřejnost jejich první manželské konflikty, bylo již exprezidentovi osmapadesát let a princezně teprve třiadvacet. „A Diana byla na mladé,“ jak podotýká jeden z jejích životopisců.

Times se také domnívá, že d’Estaing chtěl svým románem zasadit konkurenční ránu svému největšímu nepříteli, bývalému francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi, který se chystá v říjnu vydat paměti.

Autor: