Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

K severnímu pólu se blíží další dva Češi

Česko

PRAHA Navzdory mnoha patáliím a jistému zpoždění se k severnímu pólu blíží také režisér dokumentárních a cestopisných filmů a dobrodruh Petr Horký spolu s polárníkem Miroslavem Jakešem, který došel na severní pól už v roce 1993 jako první Čech.

„Postup nám ztěžoval silný negativní drift - posouvání ledových ker směrem od pólu. Ten se v posledních dvou dnech zastavil a ustal i třeskutý mráz -55 stupňů,“ hlásil včera ráno člen výpravy Petr Horký.

Drift z předchozích dní dosahoval až minus 24 kilometrů za den. Pokud by oba cestovatelé ušli denně 24 kilometrů, zůstali by vlastně na místě. Další zdržení přineslo setkání s vyčerpaným ekvádorským horolezcem Pepem Jijónem. Polárníkovi pomohli Češi přežít, než pro něj přiletěl vrtulník.

Horký chce kromě natočení dokumentárního filmu na pólu zakopat DVD s cimrmanovskou hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Polárníci předpokládají, že 16. dubna dorazí k cíli, k němuž jim včera zbývalo ještě kolem 50 kilometrů.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...