Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kabinet Havel startuje

Česko

Diskuse osobností - V Brně dnes začíná jedinečný cyklus o stavu společnosti

Bývalý prezident dnes v brněnském Divadle Husa na provázku odstartuje třináctidílný cyklus Kabinet Havel - Úsvit v Čechách. Jeden z organizátorů Tomáš Mozga ze sdružení Dialog centrum doufá, že půjde o jeden z nejvýznamnějších diskusních cyklů, jaké Morava zažila.

* LN V programu cyklu Kabinet Havel - Úsvit v Čechách se na programu už teď objevují jména jako Jacques Rupnik, Madeleine Albrightová či Miloš Forman. Skutečně věříte, že do Brna přijedou?

Velkou zárukou kvality je už zájem Václava Havla projektu se účastnit a převzít nad ním patronát. I proto má Úsvit v Čechách podtitul Kabinet Havel. Právě on by měl v sobotu (dnes - pozn. redakce) formulovat základní otázky, které se cyklem ponesou.

* LN Trošku si rýpnu, ale nebude některým divákům vadit název Úsvit v Čechách?

Vím, jsme na Moravě. A už jsem ty výhrady slyšel. Ale je to paralela projektu Perverze v Čechách a Kabinetu Dostojevský. A zkuste si říci Úsvit v Česku. To už tak zvukomalebně nezní.

* LN Nakolik se Václav Havel o projekt zajímal?

Velice podrobně. Je výhoda, že Václav Havel spolupracuje s Divadlem Husa na provázku na dlouhodobém projektu Cirkus Havel. I díky osobnosti Vladimíra Morávka jako uměleckého šéfa má k divadlu v Brně úzký vztah. Ne náhodou i první autorské čtení jeho Odcházení bylo v Brně.

* LN V programu se má hovořit o českých hodnotách, podnikavosti, ženách či krajině. Jak složité bylo vybrat témata a k nim jména diskutujících?

Složité. Na výběru se podílí tým lidí, každý má své oblíbence a favority. Došlo i k bouřlivým diskusím, kterou osobnost preferovat, koho pozvat. Chceme získat významné osobnosti, ale množství vystupujících je omezené. Navíc jsme chtěli, aby hosté byli i trošku kontroverzní, aby se navzájem trošku vyhecovali, podnítili, nenesli jedinou pravdu k tématu, ale podnět k diskusi, dalšímu přemýšlení.

* LN Popravdě, pro které téma se lidé vybírali nejhůře?

Měli jsme pocit, že mezi hosty je málo lidí z Brna a z Moravy a málo zástupců mladé generace. Nejvíce to bylo u českého jazyka a českých médií, ale také u umění.

* LN Má takový cyklus šanci zaujmout, získat diváky?

Je vyprodáno. U prvního odpoledne je to možná dané osobností Václava Havla, ale mnozí lidé mají zájem přihlížet diskusím pravidelně. Celý ten projekt je láká, chtějí být jeho součástí od začátku až do konce. Tedy do listopadu 2009, kdy si připomeneme dvacet let od zlomových událostí v roce 1989.

* LN Takže vše vznikalo právě k tomuto výročí?

Napadlo nás, že bude zajímavá reflexe současné společnosti, toho, kam směřuje.

* LN Nakolik budou moci být aktéry sami diváci?

Chceme zachovat silnou atmosféru diskusí, soustředit se na názorové výměny osobností, konečně vše budou natáčet i Česká televize a Český rozhlas. Diskuse bude moderovaná Renatou Kalenskou. Rádi bychom, aby lidé dostali podněty k přemýšlení, k diskusi s přáteli, kolegy, v rodině. Na pořady v divadle ostatně navážou i on-line diskuse a další možnosti, jak svůj názor projevit.

* LN A pokud ho někdo přece jen projeví na místě?

Je to spontánní a určitě to lze předpokládat. Bude to odraz toho, jak jsou myšlenky osobností publiku blízké. Či naopak vzdálené.

* LN V čem si myslíte, že bude projekt jiný díky tomu, že se odehraje v Brně a nikoli v hlavním městě?

Velké plus je určitě to prolnutí, paralela k projektu Perverze v Čechách, trilogii divadelních představení Divadla Husa na provázku. Kabinet Havel je taková nadstavba dalším aktivitám divadla. S nápadem přišli studenti Masarykovy univerzity, oslovili divadlo. Je vidět, že v Brně lidé přemýšlejí, jak nyní naše společnost funguje. Mají zájem se tématům věnovat, odkrývat vlastní slabiny, jít na kůži sami sobě.

* LN Jak tedy vlastně myšlenka podobných setkání vznikla?

Prvotní impulz paradoxně přišel z Prahy. I studenti pražských univerzit přemýšleli o způsobu připomenutí 20. výročí 17. listopadu. A když kontaktovali kolegy v Brně, vytvořila se myšlenka reflexe současné české společnosti. Využili jsme i dokumenty z roku 1989 z tehdejšího Divadla Na provázku, jednoho z hybatelů dění. Když jsem oslovoval Vladimír Morávka s prosbou, zda by se chtěli podílet, hledali podobné doplnění právě k projektu Perverze v Čechách, jakýsi způsob, jak vytvořit most mezi lety 1989 a 2009. Vše do sebe zapadlo.

* LN Jste jedním z členů tvůrčího týmu. Na co se nejvíce těšíte?

Na reflexe studentů, které budou k tématu vznikat a vycházet. Jak změny i současný stav společnosti vnímá mladá generace, jak to pro ni bude atraktivní, jak to společnost obohatí. Jsem zvědav, kolik lidí bude ochotno se do dění dále zapojovat, v tom je ta věc naprosto otevřená.

* LN A čeho se nejvíce bojíte?

Zaneprázdněnosti hostů. Osobnosti mají zaplněný program, a musíme je přesvědčit, aby pro ně byl Kabinet Havel prioritou, aby přijely. Aby to bylo atraktivní právě i pro Jacquesa Rupnika či Madeleine Albrightovou.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: