Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfího vzkaz v OSN: Jsme tu

Česko

Izraelský premiér Netanjahu nechtěl na Valném shromáždění OSN sedět blízko Íránce Ahmadínežáda

NEW YORK / PRAHA Zásadní, ale nic neřešící projevy, protesty aktivistů a hlavně velkolepá přehlídka světových státníků, kteří se předhánějí o pozornost médií. To vše každoročně představuje Valné shromáždění OSN, které včera pokračovalo v New Yorku.

Ve svém prvním projevu před OSN americký prezident Barack Obama vyzval celý svět k řešení globálních problémů a zdůraznil, že Spojené státy nemohou všechny problémy řešit samy. Požádal tedy ostatní národy o pomoc. Podle reportéra listu The Times se Obama pokusil obecenstvo rozptýlit i trochou humoru. „Jsem v úřadu jen devět měsíců, ale některé dny se mi zdají mnohem delší,“ řekl a narážel přitom na nedávnou dobu, kdy se snažil prosadit reformu amerického zdravotnictví. Jak ale uvedl deník, nikdo z přítomných diplomatů se nezasmál.

Atmosféra v sále během prezidentova projevu prý byla vůbec zajímavá. Když Obama připomněl, že zakázal mučení při výsleších, obecenstvo nadšeně tleskalo (i když v něm seděli i zástupci zemí, kde je mučení běžně praktikováno). Když ale mluvil o tom, jak dal uzavřít Guantánamo nebo o nutnosti ukončit válku v Iráku, nikdo netleskal.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, proslulý svými kontroverzními výroky, při svém výstupu opět nezklamal. Ve svém chaotickém projevu, při kterém lidé odcházeli ze sálu, mimo jiné vyčetl Spojeným státům, že nedokázaly v uplynulých letech zabránit četným válečným konfliktům, a nastínil i konspirační teorii týkající se epidemie prasečí chřipky. „Možná je tenhle prasečí virus jeden z těch, které vznikly v laboratoři a vymkly se kontrole, aby se staly vojenskou zbraní,“ řekl. Kaddáfího projev měl trvat patnáct minut, ale protáhl se na dvě hodiny. Někteří novináři se již dopředu sázeli, jestli předčí rekord kubánského vůdce Fidela Castra, který na půdě OSN v roce 1960 řečnil 4 hodiny a 29 minut.

Ani letošní ročník se nevyhnul vzájemným averzím mezi představiteli jednotlivých států. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu avizoval, že opustí sál během projevu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který pravidelně vyhrožuje, že Izrael smaže z mapy světa. Netanjahu si stěžoval i na svoje místo v sále. Kvůli zasedacímu pořádku, podle kterého jsou politici rozmístěni abecedně podle svých států, tak měl izraelský premiér sedět blízko Íránu, oddělený pouze Irskem a Irákem. Hrozilo by mu, že se dostane na společnou fotografii s Ahmadínežádem. Trnem v oku je ale mnohým politikům i přítomnost dalších politických „tyranů“, jako jsou zimbabwský prezident Robert Mugabe či venezuelský lídr Hugo Chávez.

Valné shromáždění zasedá každoročně už od roku 1946. Přítomnost tolika světových státníků na jednom místě doslova předurčuje k řadě kuriózních historek. Do dějin se zapsal například někdejší sovětský premiér Nikita Chruščov, který během jednání v roce 1960 rozčíleně bušil do stolu botou. Opakovaně se připomíná také projev palestinského vůdce Jásira Arafata z roku 1974. „Dnes jsem přišel s olivovou ratolestí v jedné ruce a puškou v druhé. Nechtějte, aby mi olivová ratolest vypadla z ruky,“ řekl.

Letos k těmto případům možná přibude i Kaddáfího skutek. Plukovník si okamžitě po příjezdu do budovy OSN nechal ukázat místo, které je určeno nynějšímu libyjskému předsedovi shromáždění, a napsal na něj v arabštině a angličtině: „Jsme tady.“

***

Do dějin se zapsal například někdejší sovětský premiér Nikita Chruščov, který během jednání rozčíleně bušil botou do stolu

Autor: